LucianCM: De ce ti se pare "marketing" la Eheim Professional III ? Am 2 si sunt mult peste Professional 2 si ca debit, si ca silentiozitate, si ergonomie... III Electronic mi se pare o fitza intr-adevar (sa faca valuri la pesti sau sa fluctueze debitul pe timp de zi/noapte)... iar wet/dry este clar pentru acvarii marine serioase... in nici-un caz nu e marketing. E must have.

Capacitatea de filtrare este recomandata sa fie de 4x volumul unui bazin. Deci daca ai un bazin de 100L, recomandat este un filtru serios de 600-700L/h. De ce nu 400 o sa intrebati ? Pentru ca la toate filtrele debitul de apa declarat este cel fara medii de filtrare. In plus, in timp acestea se mai si colmateaza, si la un filtru de 700l/h veti ajunge foarte rapid (2-3 luni) sa aveti 400l/h.

Iarasi, schimb de apa cu filtrare prin carbune activ fara fertilizare... cam complicat. Nu de alta, dar la tine fie nu-si face treaba carbunele activ, fie ai plante mai putin pretentioase. Pentru ca acel carbune activ scoate mai toate mineralele din apa... si fara fertilizant nu-mi dau seama de unde isi mai iau plantutele ce le trebuie... De fapt, stai ca acum inteleg... avand discusi, automat anumite plante nu le poti tine (datorita temperaturii si pH-ului)... deci cred ca la tine se poate

Cat despre preaplin fara sa am senzor de nivel si electrovalva de siguranta... eu unul nu m-am riscat. Daca se infunda preaplinul (pe care presupun ca ai o sita ca sa nu-ti traga pe micuti acolo), si nu esti acasa, ce faci ? Se duce totul afara. Asa, senzorul de nivel opreste apa... si gata.

Ma enervez insa ca nu gasesc un debitmetru... sa pun la schimbul la picatura... Chiar nu vreau sa stau sa calculez cata apa curge (in functie de presiunea de la coloana)... si prin Hornbach & Co nici n-au auzit de cuvantul asta.... Tu cata apa schimbi zilnic la picatura si la ce volum Lucian ?

Deathwings, iti recomand daca tot dai banii pe un filtru extern, sa nu-ti iei de la noi (pretul e dublu)... iar anumite modele nici NU EXISTA in listele de la noi. N-am inteles de ce... poate romanii nu vor sa vanda