La mine a inceput prin 93 cand un var de-al meu a facut rost,evident, de o clona de Atari. Cutia aia neagra cu 2 betigase de care trageai in stanga si in dreapta m-a fascinat pe loc, a fost dragoste la prima vedere... Punctele colorate care apareau pe un TV obosit m-au atras din prima, nu stiu..a fost foarte ciudat...

Tin minte foarte bine si acum, primul joc pe care l-am jucat a fost River Raid. OMG, what a game that was..si acum il mai joc, emulat pe diverse gadget-uri. Ma duceam la var-miu numai ca sa ma pun in fata TV-ului si sa trag de betzigas... Uitam de tot ce ma inconjoara, nu mai auzeam ce barfeste mama cu matushmea & ****...ma cufundam...

Peste vreo 2 ani sa fie, daca nu ma insel, un unchi, marinar de meserie, avea sa plece peste mari si tari. Mi-a promis cand a plecat ca imi va cauta si imi va cumpara si mie o consola, "un joc pe televizor" Vreo 3 luni am asteptat...fara nici un raspuns. Intr-o zi in timp ce veneam de la scoala, gasesc in posta o vedere. Era de la unki-meo. Pe fata o imagine cu niste skyscrapers din Singapore si pe spate scria: "Multe salutari..bla bla mi-e dor de voi... PS: LUAT JOC CU PISTOL!!" Omege am simtit cum mi se umfla o vena la cap, am fugit repede in casa si am dat vestea. Mama mi-a zis ca sunt nebun, ce am de fac asa. Nu ma intelegea. Dupa care am mai asteptat inca vreo 4 luni pana a venit omul acasa. Am primit prima mea consola, o clona de NES, super smechera pe numele ei "Ending-Man" Si din acel moment a inceput nebunia, ala a fost startul...the very first Prieteni noi, combinatii cu casete galbene, troc in piata la rusi. Una din cele mai frumoase perioade.

Mai tarziu, peste inca vreo 2 ani, imi da un prieten bun (care acum nu mai este printre noi, miss ya man...) de veste cum ca unul de la bloc din el a venit din Turkyie si are o consola noua! WTF? Ce-i aia?? Hai sa vedem si noi... Ne-am dus la om acasa...si am ramas prosti. Omul isi adusese un MegaDrive. Senzatie frate m-am indragostit pe loc.x Voia sa-l dea, sa-l vanda.. M-am certat cu pretenu meu care sa il cumpere. Eram in stare sa imi vand si pielea de pe mine pentru jucaria aia. El a castigat pentru ca era prieten bun cu omul si i l-a vandut. O alta perioada a urmat in care nu prea mai stiam ce e aia scoala, toata ziua eram la pretenar ne jucam pe MegaDrive. OMG ce jocuri --> Shinobi, Mickey Mouse The Castle Of Illusion, Landstalker The Treasures Of King Nole, toata seria Sonic The Hedgehog, Streets Of Rage, Golden Axe, Ecco The Dolphin, Power Drive ... Si astea sunt doar cateva din zecile de titluri pe care le-am jucat. Megadrive-ul a fost preferatul meu, o super consola, peste SNES din punctul meu de vedere.

Anyways, am facut rost de bani sa cumpar SNES-ul unui prieten. Eram disperat, consola era ca si noua omul nu era pasionat dar voia ceva bani pe ea. Stransesem un milion, 100 de lei. Ii aveam pusi deoparte. Il contactez imi spune ca nu il mai da, s-a razgandit din cauza ca va avea probleme cu ta-su. Me sad... Ce dreq fac...nu reusesc sa imi iau consola... Aflu peste putin timp ca un tip vinde un MegaDrive 2. Intr-o seara planific o intalnire cu el sa vad jucaria, hotarat sa o cumpar. De mentionat ca intre timp aflasem si ce inseamna PLAYSTATION, dar era departe de puterea mea "mentala" si financiara, inca....eu voiam Megadrive sau SNES. In fine ma gasesc cu omul, la care el imi spune: "omu de ce esti fraier, eu iti dau megadrive dar uite am un PLAYSTATION si vreau sa il vand! Ce zici o punem de un targ??" OH my freakin' GOD zic "scoate-l frate de unde il ai ca vreau sa il simt, sa il miros!!!" Scoate omu cutia gri o pune pe TV si ma innebuneste ma paralizeaza ma lasa MASCA. Am innebunit m-am indragostit pe loc, imi arata omu Resident Evil 3 si Soul Reaver... Zic " cat tre sa dau frate pentru minunea asta?" Omu fara sa se gandeasca prea mult imi arunca pret: "2 mil 700..." Lacrimi, strofocari interioare, ganduri peste ganduri... Eu aveam un baston stransi cu greu... de unde fac rost de restu de bani?? Plec acasa gandidu-ma cu ce prosteala ma duc la tata sa il vrajesc. A urmat munca de lamurire vreo 3 ore, inchinaciuni isi plecaciuni, promisiuni cum ca voi fi cel mai bun baiat din lume numa sa scoata cascavalu ca eo mi-am gsit noua dragoste Dupa ce m-a injurat omu vreo doua ore, vazand ca nu are scapare si ca a turbat baiatu...se indupleca si scoate de la soseta ultimile economii: "ia tutzi Dumnezeii *** si ultimii bani ca mi-ai scos peri albi nu am scapare!!" Pup pe tata de 50 de ori si plec din nou cale de cateva statii la om acasa sa iau jucaria....

PLAYSTATION ONE - incepe o noua era. Primele jocuri Quake 2, Soul Reaver si Resident Evil 3.... si deja restul ce a urmat sunt numai amintiri frumoase...istorie...

Here ya go guys, hope you enjoyed my lil story! Am incercat sa recreez in cateva paragrafe amintiri de demult si vremuri de care imi va fi dor mereu. Cel putin am ce le povesti la copilasii mei and I'm soooo freakin' proud of it... as putea spune povestea asta la nesfarsit, I never get tired of it....