@marv

Cred ca am mai scris cu privire la acest subiect (aici si aici).

In acest price-range iti recomand un Samsung (aceasta generatie de UHD-uri este destul de reusita, au TV-uri mai mult decat decente chiar si pe acest segment de pret).
LG-urile nu prea mi-au placut (sunt cam "puturoase" si cam "sterse").
Ti-as recomanda un Sony dar mi-e teama ca risti sa platesti prea mult pentru brand si nu neaparat pentru ceva superior.
Dar na, fiecare cu ale lui, depinde foarte mult ce panou au, mergi si vezi fiecare TV in parte, cauta niste recenzii pe net.
Totdata ma gandesc ca vei folosi TV-ul nu doar pentru jocuri. Trebuie luat si acest aspect in considerare.

Succes la cautari !

PS: eu obosesc daca ma joc foarte mult pe TV (spre deosebire de monitor), dar asta e o alta discutie..

LE: acel 40W705c este urmasul lui 42W705/706B, un TV cu un timp de raspuns bun (asta l-a vandut cel mai bine), pe hartie pare un display extraodinar (mai multe detalii aici).
In practica insa lucrurile stau altfel.
Testat personal: este praf pe partea de SMART, incet al dracu, se vede chiar patratos as zice (te sfatuiesc de exemplu sa te duci sa-l vezi intr-un Media Galaxy si apoi sa te duci sa vezi un UHD, oarecare, nu neaparat un Samsung, ai sa fii surprins de niste lucruri), de auzit se aude meh..
Din punctul meu de vedere este un TV pentru o era trecuta.
Dar daca il gasesti la un pret bun, doar pentru console gaming (cele enumerate mai sus nu au treaba cu jucatul pe consola), poate fi o achizitie inspirata (chiar daca $ony l-au micsorat de la 42" la 40" pe generatia curenta).
Nu am mai urmarit produsul, poate cu un update ceva s-au mai schimbat lucrurile, nu vreau sa vorbesc "cu pacat".