Ma gandesc sa aleg osmoza pentru acel computer TDS + pompa spalare automata + rezervor. Apoi fie sa vand de nou cartusul de osmoza, fie sa le permut dupa vreun criteriu.
In schita ta am vazut ca apa osmozata trebuie mai intai combinata cu altfel de apa. De care si in ce procent ?
Poate ar fi mai bine cu membrana de ultrafiltrare pentru pesti, decat cu osmoza, pentru a trece si mineralele ?
Apropo, nu stiu la care sistem de cani te referi, ceva strict acvaristic?
Pentru consum familial (dar si pentru acvariu cred), daca as renunta (???) la computerul TDS + pompa + rezervor, ar fi bun si urmatorul sistem ieftin de ultrafiltrare, cu toate ca nu sunt transparente canile (6 trepte filtrare - mai grosiera decat osmoza) : Sisteme ultrafiltrare UF direct Si as avea 3 litri/minut cand membrana este noua iar presiunea ApaNova la etajul 3 este in grafic.


Multi au renuntat la sistemul de osmoza pentru ca remineralizarea nu poate fi sigura si constanta, iar la om apa demineralizata e periculoasa. Nu doar ca nu aduce aport de minerale, dar demineralizeaza celulele. Mineralele din hrana nu sunt cea mai buna solutie, au timpi de absortie intarziati.