Am cateva intrebari de n00b, pentru cand imi voi face curaj si timp sa pun SSD-u in locul HDD-ului si HDD-ul in locul unitatii optice.

1. Trecand la o partitie mai mica pentru OS (SSD-ul de 250GB), sunt constient ca nu voi mai avea loc sa instalez totul pe aceasta partitie. Cum fac sa instalez anumite aplicatii, numai, pe SSD si restu pe HDD ? Ca stiu ca atunci cand instalezi o aplicatie, o muta in folderul Applications.

2. Cum pot schimba locatia unde sa-mi faca back-up la telefoane/tablete in iTunes ? (cu siguranta nu vreau sa o faca pe SSD).

3. Cum pot schimba locatia unde sa-mi tina libraria iPhoto ? (care deja depaseste 70GB)

4. Dupa ce instalez OS-ul pe SSD, cum fac sa-l sterd de pe partitia de HDD, fara sa pierd si datele de pe el ? Sa incerc sa copiez intai tot ce am nevoie, de pe partitia aia, pe un HDD extern, dupa care sa-i dau un simplu format si gata ?

Momentan nu-mi vine altceva in neuron, dar daca aveti si alte sugestii (fiind la prima instalare de MacOS pe curat, urmand sa o iau de la zero), nu ezitati sa-mi spuneti