Eu nu sunt de acord cu ciclul de viata mai scurt al consolelor.

De ce are PS3-ul atatea exclusivitati? Pentru ca a rezistat atatia ani pe piata. Developerii au invatat hardware-ul ala pe de rost, si au scos ce era mai bun din el. Daca Sony scurteaza acum ciclul la 3-4 ani, consola va avea si mai putine exclusivitati. Iar pentru mine exclusivitatile sunt singurul motiv pentru care mi-am cumparat consola. Fara ele, consola devine un PC outdated si atat. Developerii vor uita platforma actuala, sau vor optimiza mai putin pentru ea. PS4 Neo va fractura piata, vor fi probleme pe care le intalneam doar la PC-ul cu ale sale configuratii diferite.

Scoate un joc disponibil pe toate platformele si am sa-l joc pe platforma pe care straluceste, pentru ca asa mi se pare firesc. Daca imi permit, de ce sa nu-l rulez la calitatea maxima pe care o poate oferi tehnologia actuala?
Scoate un joc disponibil doar pe o consola si am sa cumpar consola aia, pentru ca nu am incotro, vreau sa joc acel joc. Asta confera valoare unei console, dpmdv.

Pe langa asta, daca vom avea un ciclu mai scurt, salturile vor fi mai mici intre generatii. Unde mai e bucuria lansarii unei noi console?

Si eu imi voi lua PS4 Neo, dar in nici un caz la pretul de lansare. Voi lasa sa treaca 1-2 ani, sa vedem ce fac developerii, ce exclusivitati apar, eventual o noua revizie etc.


Edit: Inca o parere: Eu cred ca asta ar fi un prilej bun pentru Sony sa incorporeze acea cutie aditionala pentru VR, direct in PS4 Neo.