Nu a "daunat" cand au fost diferiti intr-un mod pozitiv, uita-te la Wii, au dat-o in bara cu U pentru ca nu au ales o platforma buna pentru developeri iar singuri nu au cum sa intretina o platforma venind cu Mario 23, Zelda 43 si al 33-lea Donkey Kong. Se satura lumea.

Eu as vrea sa-i vad cu un device similar cu PS4/XO ca si arhitectura, mult mai puternic insa, care sa livreze acel mult iubit 1080p 60fps, la un pret corect si sunt sigur ca pentru titlurile multi-platform multi s-ar muta in tabara Nintendo. Asa mi s-a acrit de Sony si Microsoft incat chiar mi-as dori sa faca Nintendo ceva calumea.

Au insa multe de facut, trebuie sa ofere un gamepad traditional in fiecare pachet, pe langa zapaceala de tableta/motion controller pe care sigur o vor aduce si la generatia urmatoare. Iar apoi sa lucreze la partea de online, care e absolut varza, zero barat, iar asta conteaza mult pentru vanzari. Pentru gamerii traditionali nu conteaza prea mult aspectul asta, dar cred ca 80% din cei care se joaca pe console se joaca si online, iar acolo Nintendo nu e la zi.

Eu chiar sper sa realizeze ca vremurile s-au schimbat iar unica lor sansa sa continue este sa se adapteze, incorporand ce se cere momentan pastrand si parte din farmecul lor. Dar au neaparata nevoie de developeri inapoi, WiiU a murit pentru ca avea cum sa reziste doar din 1st party games.