Single post: Ghid de acvaristica, intretinere acvariu, pesti, plante si echipamente

  1. #115 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by LaurentiuD View Post
    Am si eu o intrebare: Cat substrat trebuie pentru acvariul de 180 litri (100x40x5cm = 20 litri ar trebui). Dar in kg ?!? Si ce sa iau ?
    Majoritatea producatorilor au un calculator care sa te ajute sa afli cate pungi sa cumperi.
    Quote Originally Posted by LaurentiuD View Post
    Si ce sa iau ? Vad ca sunt dificil de gasit substraturi de piatra vulcanica de 2-4 mm. Majoritatea vand cuarturi. Sa pun un strat de 3-4 cm de Dennerle DeponitMix Professional 9in1 Substrat si peste 2-3 cm de ce ? Ca nu vreau sa se vada ca la mare nisipul ala alb-gri-bej.... .
    Multe chestii sunt dificile in acvaristica... mai ales in Romania. Asa cum am scris mai sus, si eu am ajuns sa cumpar de-afara pentru ca in Romania mi s-a spus ca "a secat vulcanul". Dar daca vrei neaparat de la noi, peste DeponitMix-ul acela poti pune JBL Proscape Volcano Mineral, care se gaseste mai peste tot. Atentie insa, e cam mare 2-4-ul acela (as zice ca sunt multe de 4 si putine de 2)... E cam greu sa plantezi chestii mici in el...
    Quote Originally Posted by LaurentiuD View Post
    In plus nu am gasit nicaieri informatia ca e bine sa bag in DeponitMix incalzitor.....
    Daca te uiti gasesti informatia chiar pe site-ul oficial Dennerle. Au EcoLine, au Thermo-Control si daca vrei chestii mai avansate (si scumpe), poti arunca un ochi pe Evolution Control. Atasez un screenshot (in caz ca nu le merge site-ul)... se vede acolo clar montat incalzitorul fix prin DeponitMix...
    Attached Images Attached Images 2016-05-02_030053.jpg