Scuze de off-topic, dar m-am lovit si eu de chestii de genul asta. Odata pt. ca am unii pereti din rigips, si a doua oara la exterior, unde e cam aceeasi problema din cauza termosistemului. Solutii:

- daca in spatele rigips-ului ai totusi grinda (beton, lemn, caramida), ai putea incerca cu niste suruburi foarte lungi, dar iti recomand ca in capat sa pui acele "molii", pentru ca daca lasi acel diblu clasic in timp se va lasa. Din pacate cu acele molii faci niste gauri imense (pentru ca asta e rolul lor, de a se "expanda" mult mai mult decat un diblu normal).

- gasesti unde ai puntile de sustinere ale rigips-ului si folosesti acolo sisteme de prindere pe metal (de obicei pe asa ceva se tine rigips-ul). Eventual intre doua punti verticale, mai faci tu una orizontala (sau mai multe daca vrei sa fii sigur) si pe ea prinzi suportul. Din pacate asta inseamna ca o sa ai ceva de taiat/montat, revopsit, etc...

- o alta solutie (si in opinia mea cea mai interesanta/moderna), iti faci un suport de tip "float". Am vazut ceva de genul asta la unele TV-uri, care folosesc sticla in partea de jos, pentru a-ti da impresia ca "stau in aer". Desigur, o sa te chinui cu cablurile, dar nah...

- sau iti faci un suport bine gandit, in care sa pui in partea de jos boxa centrala, receiver, consola, si ce mai ai tu... si sa se continue cu suportul pentru TV. Mie imi pare rau ca nu am facut ceva de genul asta acum cand m-am mutat... mi-a venit prea tarziu ideea. In felul asta nu mai ai niciodata nevoie de suport de perete si nici nu trebuie sa schimbi de cate ori treci la diagonale mai mari...