Arceus, ce episod! Fiecare minut imi facea subconstientul sa urle "DA! ASA SE FACE!". Trebuie sa intelegeti ca eu am adorat episodul 4, de saptamana trecuta. Cred ca este, de departe, cel mai bun episod, din sezonul 4 incoace. Fetele au fost superbe (cu o singura exceptie, saraca), actiunea a avut logica, lucrurile nu au mai mers prost doar de dragul de a merge prost si de a mai muri cineva. Momentele din episodul 4 aveau sens, in contextul personajului pe care ni-l prezentau. Daca luai orice minut din ora aceea si intrebai "De ce se intampla asta?", primeai un raspuns ne-prost. Si finalul episodului! Da, a fost "socant", dar a fost cu folos. Tipa are dragoni si e rezistenta la foc. Si ei o puneau sa stea intr-o piramida. Trebuiau sa ne aminteasca/dovedeasca de ce Daenerys e importanta.

Deci episodul trecut - 10/10. Si efectiv mi-a bouanit mintea. Pentru ca primele episoade nu au fost asa. Au fost foarte proaste, meh, sau ok. Folositoare in a-mi face o impresie despre cum o sa fie sezonul asta si cat ar trebui sa-mi pese. Privite impreuna, episodul 4 este foarte debusolant. Chiar nu stiam ce se intampla. Pot oare, oamenii care se ocupa de serial, sa se descurce fara baza pusa de Martin? Slava cerului ca a aparut episodul 5 si acum pot sa dorm linistit noaptea, ca mi-am primit raspunsul.