Vina iti apartine in totalitate, din punctul meu de vedere. Cel putin in prima situatie. Odata ce ti-ai dat cuvantul, dar tu te retragi, pe motiv ca ti-e mai usor sa finalizezi tranzactia in alt mod sau in alta parte, tu esti primul cu lipsa de respect. Eu daca rezerv un produs pentru cineva, poate sa vina cineva sa imi ofere 500 de lei in plus si tot nu il dau. De ce? Pentru ca mi-am dat cuvantul. Stiu cand obisnuiam sa colectionez albume hip-hop, am cautat ani intregi unele materiale si cand vorbeam cu omul sa mi le trimita luni dimineata, duminica seara primeam mesaj la 8 : "Scuze, mi-a oferit cineva 20 de lei in plus, o sa i le trimit lui. Pa." Bun, si eu ce sa fac in momentul ala, sa incep o licitatie? - "Stai, ca iti ofer eu 40 de lei in plus?". Nu, nu e firesc. Asa ca la prima situatie, reactia lui - "mda", e plina de bun simt, daca nu chiar eleganta.

In a doua situatie, reactia lui e cea exagerata, in sensul ca de foarte multe ori se intampla sa rezervi un produs. Vine unu' si spune : "Retine-mi-l 48 de ore, pana cand fac rost de bani." El a spus ca "asa ai facut si cu cutiile", ceea ce nu e adevarat, acolo a fost o situatie diferita. Dar la chestia cu rezervatul, nu ai gresit cu nimic.

Oricum, felicitari ca practici "acest business" de 8 ani si ai exclusiv calificative pozitive. Daca faceai afaceri cu mine, te asigur ca reputatia ta nu ar fi aratat la fel. Pentru ca sa te intelegi cu un om o treaba, dupa care sa o dai la intors, e dovada pura a neseriozitatii. Si a lipsei de respect, ca tot veni vorba. Inteleg ca nu finalizezi tranzactia daca te calca masina sau are loc o intamplare care te impiedica sub orice forma sa te tii de cuvant, dar nu pe criterii de comoditate.