Daca zvonurile astea sunt adevarate si va aparea PS4k, eu vad o schimbare in felul in care se va juca pe console, si anume cred ca din 2 in 2 ani va aparea o varianta noua, nu va mai exista PS5, se va renunta si la acel 4 din denumire, va fi doar Playstation si vei sti care editie e dupa anul in care a fost lansat. Jocurile care vor iesi pentru consola vor fi scalabile pe parte de grafica automat, si vor suporta generatia curenta cu setari grafice maxime si inca maxim 2 generatii precedente cu setari grafice reduse in functie de generatie. Pretul de lansare pentru varianta noua va fi 400$-500$ si generatia precedenta va fi pastrata la vanzare dar pretul va scadea cu 100$. Daca pare cunoscut ce am scris aici e pentru ca asta e modelul Apple pentru device-uri si pare ca functioneaza. Avand in vedere piata de console curenta si evolutia tehnologica, de exemplu Nvidia 1070 bate Titan x de anul trecut la 350$ cred ca e un model care ar functiona si in timp ar deveni o obisnuinta. Mie personal nu imi convine, am PS4 doar de 3 saptamani, PS3-ul il am de 5 ani, nu as schimba console la 2 ani, dar daca ne uitam la jocurile de final de generatie de pe PS3 parca Sony imi facea in ciuda ca mai trage sa tina in viata consola aia si nu scoate PS4, iar migrarea catre arhitectura x86 cam cere actualizare HW.