EspiritusSanctus, hai sa incercam sa le luam punctual:

1. In primul rand, oricat am incerca sa explicam partea asta (chiar daca ai detine cartridge-ul original), pe un emulator nu te joci titlul original. Nu intram in discutii despre piraterie and stuff like that... dar cred ca se intelege esentialul. Intrebarea "de ce as da 60$ cand as putea juca moka toate ROM-urile downloadate?" chiar nu isi are rostul aici.

2. In al doilea rand, in comparatia ta ai aratat o clona de controller la 8$ (plus vreo 15$ shipping-ul). Nu stiu daca se poate compara cu originalul - inca n-am vazut nicio clona sa faca asta.

3. Sunt 30 de jocuri. Daca pui la 10$ controllerul si vreo 30-40$ consola... iesi intre 0.5 si 0.75$ per joc. Si sunt chiar titluri grele acolo, pe care probabil o companie ca Sony le-ar vinde la 25-30$ (bucata).

4. Tare as vrea sa vad (macar in poza) cum arata cineva care se joaca pe laptop cu controllerul acela... si asta pe WC! Aceasta imagine va fi cu siguranta tulburatoare... As intelege daca ar fi pe un emulator pe un smartphone... PC-ul in ecuatia asta nu stiu ce ar cauta.

5. Nu in ultimul rand, e partea de nostalgie... de a retrai experienta NES. Eu unul de exp. sunt chiar curios cum va arata un joc de acum 30 de ani pe un TV de 50-60"... Oh, the feelings!

P.S. Si sper ca jocurile sa nu fie "remake-uri", "remasterizari" sau mai stiu eu ce. Original 100% nene, sa se vada spranceana lui Mario cand sare pe ciuperca!