LaurentiuD: Eeeh, nu e abandonat threadul... doar ca eu din pacate in ultima perioada sunt aproape non-stop pe santier si mi-e foarte greu sa raspund userilor pe fiecare thread in parte - pana si acvariul meu ma asteapta sa il pun si pe el la punct, ca e cam abandonat... In plus, daca citeai ghid-ul cap-coada iti raspundeai singur la intrebari.

Dar sa o luam pe rand, pentru ca am vazut la greseli de mi s-a ridicat parul pe ceafa:

1. Tu faci ciclare cu duritate cand 0, cand 12? Ar trebui sa ai duritate constanta, la asemenea diferente vorbim de pesti morti... In plus, in perioada de ciclare nu te joci cu "acum pun apa dura, peste o saptamana pun apa moale... facem o medie si isi revine". Mai ales ca ai si pesti in el!

2. Ce faci cu pH aproape 9 in acvariu? Normal ca ti se topesc plantele... Majoritatea o duc bine intre 6-7... la mine daca a ajuns pH-ul la 8 pot sa le arunc intr-o saptamana. De pesti ce sa mai zic... molly cu siguranta nu sunt ciclide africane...

3. Spui ca "am pus apa direct din put. Nu am apa "de bloc" asa ca am mers pe principiul ori functioneaza asa ori il fac cadou."... Sincer, daca nu stii ce valori ai la apa de put (care oricum difera de la anotimp la anotimp, sau in functie de zona si alti factori) si totusi ai pus apa direct, eu zic sa-l faci cadou (mai ales ca totusi ai niste teste acolo din cate vad). Urasc maxim atunci cand cineva se joaca cu vietile pestiucilor sau ale plantelor de parca ar fi o chestie "la noroc". Ma bucur ca macar ti-ai dus pestii inapoi la servici...

4. Nu stiu cine ti-a recomandat Easystart sau alte solutii magice, dar cel care a facut-o sper ca ti-a si garantat ca functioneaza. Eu nu am recomandat in acest ghid decat ProdiBio (dupa ce am incercat si eu tot felul de "chimicale magice"), si inca n-am vazut acvariu unde sa nu fi ajutat.

Imi pare rau daca pot parea rautacios, dar cateodata ma minunez si eu cum pot oamenii sa faca lucrurile "dupa ureche", chiar si atunci cand te-ai chinuit niste ani buni sa pui cele mai bune sfaturi "pe hartie". Era suficient sa citesti ghidul si sa stii ca dureaza intre 4 si 8 saptamani o ciclare. Daca am inteles corect tu in timpul ciclarii ai schimbat nisipul, ai schimbat valorile apei complet, ai aruncat tot din acvariu... Nu mai inteleg nimic.

Nici daca as avea timp berechet, eu unul n-as sti cu ce sa te ajut. Decat poate sa-ti recomand sa citesti ghid-ul din nou. Promit ca dupa ce ma eliberez il recitesc si eu... poate chiar am scris prostii si de-asta le ignora lumea.

Bafta!