Normal ca insista. iPhone-ul a fost si ramane o masina de facut bani care genereaza peste 70% din veniturile lor.

Dupa parerea mea, e de departe cel mai urat telefon al lor. Ma asteptam la o solutie completa pentru antenele alea, nu sa fie doar pe marginile de sus si de jos. Arata ca porcu', parca incomplet, iar modelul negru e singurul care ascunde aceasta buba majora de design. Desi am fost impresionat de camere, nu mi se pare firesc ca daca iti doresti tehnologia de pe 7 Plus, sa fii nevoit sa dai 100$ in plus si sa iei telefonul mai mare. Discrepanta intre camerele de pe generatia de acum 2 ani era mult mai mica, acum e semnificativ mai mare.

Partea cu castile mi se pare o mizerie. Am inteles rationamentul lor, bun, e aiurea sa umblam cu cabluri dupa noi in 2016, da' sa spui asta, dupa care sa lipesti un price tag de 160$ pe niste casti normale de iPhone, doar ca fara fir (da, da, stiu, real engineering), mi se pare un pic aiurea.

Astea ar fi chestiile care ma deranjeaza. In rest, sunt upgrade-urile normale + water proof de data asta, ceea ce e un beneficiu major. Minunat ca s-au adaptat si ei vremurilor in care traim din punct de vedere al storage-ului si am avut o surpriza extrem de placuta cu 32GB si variantele de 128 si 256.

Una peste alta, e exact ceea ce ma asteptam, cu 80% din tot ce inseamna produsul final leaked inca din iunie. E un upgrade obisnuit. E bine ca tin cont de feedback-ul utilizatorilor, imi aminteste putin de ceea ce am vazut in iOS 8, unul dintre putinele cazuri cand Apple parea ca asculta. Chiar si asa, multe lucruri sunt facute cu jumatate de masura si e simplu de observat ca Apple au intrat foarte tare intr-o zona de confort, din care nu prea pare ca vor sa iasa.