Quote Originally Posted by tray View Post
Si eu pot sa fac un pariu cu tine ca orice model vor scoate apple le iei apararea.
Hmm, inseamna ca n-ai vazut reactia mea cand s-a lansat iPhone 6... La final nu ma platesc ei sa le iau apararea, si sincer nici nu cred ca au nevoie sa-i apere cineva. Au suficienti avocati... errmm, firme de avocatura, pentru asta
Quote Originally Posted by tray View Post
Serios cand am vazut ultimul post al tau eram convins ca o sa fie ceva despre faptul ca e bine ca au scos jackul.
Nu il folosesc suficient cat sa ma deranjeze. In plus (oare e nevoie sa repet de 1000 de ori) AI INCLUS IN PACHET ADAPTOR PT. JACK! E oare asa greu de inteles ca o sa-ti poti folosi castile cu jack in continuare? Apple a facut un pas (a bold one) dar a lasat si ceva compatibility check (for free). Ar fi fost super-bulangii daca n-ar fi dat adaptorul acela, si l-ar fi vandut cu 99.99$. Atunci le-as fi zis si eu ceva de mama, stai linistit.
Quote Originally Posted by tray View Post
Sa dau 700 de euro pt un telefon fara jack, la asta adaugandu-se restrictiile obisnuite de memorie si baterie nu prea cred.
700 de euro (si chiar peste 1000) dau doar aia care chiar isi permit. Altii se mai descurca si mai primesc un cadou, mai fac un abonament cu telefon inclus (daca nu moka, macar la juma' de pret), mai cumpara la discount de pe-afara, and so on. Nici pe mine nu ma dau banii afara din casa... si daca ma uit la flagship-urile concurentei, preturile sunt cam "on par".

Cat despre restrictii, n-am avut niciodata probleme cu bateria (prefer asa decat sa cumpar 4 baterii ca la Note 3) si oricum daca te uiti pe la concurenta, cam toti procedeaza la fel in ultima vreme si le fac non-replaceable (le si cauzeaza probleme, in general utilizatorii care baga orice prastie de baterie inside - nu mai vorbesc de cei care prefera sa scoata bateria in timp ce merge decat sa ajunga la meniul de Shutdown ). Ca memorie, 256GB e mai mult decat suficient. In rest, al meu telefon e conectat (wireless chiar) la un HDD de 2TB (care mai are si port de SD pe deasupra)... Prin urmare nu prea inteleg la ce restrictii te referi - daca e vorba de cele legate de iOS, sper ca asta sa nu se schimbe niciodata. No offense, nu vreau sa ajung sa-mi pun antivirus, antispyware si antimalware ca pe Android.
Quote Originally Posted by tray View Post
Apple zice ca nu mai vrea jack pt ca wireless e viitor dar ei nu au NFC sau wireless charging. Pare credibil.
NFC-ul nu inteleg nici eu de ce nu apare, pt. ca e o chestie care costa mai nimic. Probabil probleme de securitate? Sau poate nu e nimeni capabil sa produca si sa livreze rapid sute de milioane de chipuri NFC? N-am idee.

Wireless charging-ul insa, e cu dus si intors. In momentul in care vor face trecerea asta, sa se astepte la baterii busite in draci. Gandeste-te ca la wireless charging sunt 2 probleme: 1. in 99% din cazuri nu vei reusi sa-l incarci complet dintr-o bucata, ridicandu-l de pe charger de cate ori ai nevoie - and that's bad for battery! si 2. uita-te prin review-uri la chargerele de pe piata, sa vezi cum fluctueaza incarcarea... Repet, poate momentan nu e o tehnologie suficient de matura. Si da, Apple nu cred ca vrea sa se bata cu Samsung la telefoane explodate...