am vazut niste documentare cu steve jobs din tinerete si zicea o chestie super tare care nu cred ca o s-o uit vreodata, referitor la politica apple: cica consumatorii NU stiu ce vor si ca ei (apple) trebuie sa impuna trendul si sa ne arate noua de fapt ce vrem. se certa parca cu wozniak, pentru ca el nu voia sa puna nu stiu ce porturi super folosite la vremea aia si SJ era impotriva acestei idei. noi am fi practic niste oi si ascultam de la ei ce vrem de fapt, cam asta e idee.

telefonul arata foarte bine, cel putin asa am avut impresia la prezentare cand au aratat jet blackul acela, dupa am vazut niste imagini mai multe si de fapt este acelasi telefon din leakuri si a mai scazut in ochii mei. sincer nu ma deranjeaza atat de tare jackul ca nu ascult muzica si nu prea vorbesc la casti, in schimb imi doream foarte mult un ecran cu o rezolutie mai mare si pentru asta ar trebui sa-mi iau i7+ care este huge si nu l-as putea folosi cu o singura mana prea facil. m-ar fi convins sa dau 1000 de euro pe telefonul lor daca veneau cu o idee interesanta, ceva nou, cum a fost varianta edge la s6, dar din pacate din acest punct de vedere cam stagneaza de cateva generatii incoace. (dual camera este doar pentru + si in veci nu as lua un telefon mai mare de 5.3 inch, iar 3d touchul sincer NU am auzit pe nimeni sa fie atat de impresionat sau sa-i gaseasca o utilitate mai mare, sa vedem cum va fi pentru home button.)

nimeni nu vorbeste despre celalate telefoane pentru ca multi si-ar dori un telefon apple ca sunt bune, nu ai ce sa zici, si ios este sueprior la anumite capitole fata de concurenta, problema intervine cand esti dispus sa dai banii si iti doresti acest telefon dar parca nu merita uneori, la cati bani ai da, cand sunt atatea telefone care indeplinesc mai multe din cerintele noastre si de asta poate si aceasta dezamagire. poate asa se trezesc si vin din nou cu ideii misto, nu doar reciclari. si sunt convins ca toti care si-au postat aici parerile, au avut o perioada destule de lunga mai multe dispozitive apple si nu sunt doar niste hateri simpli.

ce spun eu se vede si in vanzari, pentru 2 trimestre consecutive vanzarile de iphone au scazut, sa vedem cum reactioneaza piata la acest nou model.