Man, in niciun caz nu e vorba de caderi nervoase sau fetish-uri bizare cu privire la anumite lucruri (si nici macar o discutie in contradictoriu. Uita-te putin la postarilor anumitor indivizi care nu poarta discutii normal, cu argumente samd, ci doar critica si ridica in slavi concurenta), dar referitor la Apple, s-a facut o regula ca dupa fiecare anunt/lansare, sa explodeze internetul despre aceleasi lucruri "welcome to 2008" sau "in sfarsit Apple" in loc sa vada jumatatea plina a paharului - lucruri pe care noi, cei care apreciem acest produs/ecosistem, le vedem.

Lumea a uitat cat de "inchis" era iOS-ul si Apple inainte si nu realizeaza cat de mult s-a deschis in ultimii ani. Uitati-va putin doar la iOS, cat a evoluat si cat de mult control au developerii asupra a ce vor sa foloseasca din sistem. Ganditi-va dor cat de multe au "imprumutat" din Cydia, lucruri care nu s-ar fi intamplat cu Steve Jobs la conducere.

Referitor la telefon, inainte erau complet impotriva unui telefon mare sau a unui "stylus" (si multe altele) dar le-au facut si pe astea, pentru ca exista cerinta de piata si au asteptat momentele in care au functionat asa cum trebuie/asa cum isi doreau si le-au lansat.

Am mai zis-o si ma repet. iPhone 6 si 6S arata foarte urat pe spate. Asta este adevarul. Eu l-am luat din nevoie dar am constatat ca nu ma deranjeaza cu absolut nimic acea camera iesita in afara, iar dungile de la antena, precum si faptul ca este incredibil de alunecos, le-am rezolvat prin aplicarea unui skin.

Upgrade-ul dpdv hardware este ceva normal si nu se poate pune neaparat la evolutia lor, cat la faptul ca nu se mai fabrica acele componente - module de 1GB RAM doar cu viteza mica, pentru telefoanele low end, asa ca e normal sa avem 2 si 3GB. Cu 4 cores e cam la fel + ca-i ajuta sa mentina o durata de viata mai mare a bateriei.

Evolutia mare, din punctul meu de vedere, este chiar la butonul home, care acum efectiv nu mai are cum sa se strice. Sau la camerele din 7+ cu acel zoom digital, chiar daca este doar up to 2x. La fel, acum mi se pare normal sa avem camera bump, cat timp avem OIS pe ambele telefoane.

Anywho, am tot zis-o si o sa o mai zic de inca 1000 de ori. Nu inteleg de ce oamenii care nu au nimic de zis sau care efectiv nu suporta un anumit produs (hardware sau software) intra pe un thread si-l fac de rahan.
Mie mi se pare o chestie de bun simt ca daca nu-mi place un joc, sa nu intru acolo si sa discut doar unde am interes si-mi face placere.

Ca la urma urmei, consider ca acest forum este facut pentru a aduce la un loc niste oameni cu interese comune. Eu cand intru pe thread-ul de la PS4 (de ex) ma astept sa vad oameni care discuta despre consola/jocuri/dau sfaturi despre probleme/samd si nu PC MASTER RACE sau Xbox fanboys care sa spuna doar "ce nasol e PS4, PC RULZ/Xbox rulx".
Sunt atat de multe jocuri si lucruri care nu-mi plac si efectiv nu intru pe thread-urile lor pentru a-mi spune DOAR parerea asta. Chiar mi se pare ca tine de bun simt.

Ma rog, cred ca orice zic o sa ofenseze oameni, asa ca voi lua o pauza si de la acest thread pana vor ramane doar persoane cu adevarat interesate de produs, persoane cu care voi putea purta o conversatie normala, dupa lansarea telefoanelor.