Am dat si eu cu piciorul (a se citi degetul) in basica virtuala, pret de cateva meciuri. Ce am observat pana acum:

- Jucatorii au animatii noi in miscare si pozitionare. La fel si cand vine vorba de a face un tackling. Cumva, mi se pare total schimbat modul de tackling, si pe dificultatile superioare este destul de greu sa iei mingea cu un standing tackle simplu la jucator sau chiar si cu presiune de grup. Te invarti mult pe langa ei pentru ca exista protejarea asta noua a balonului(era si inainte, dar acum e pe steroizi) care va fi OP in online.

- AI-ul face multe alergari bune, la intalnire, se arata la pasa. Este un pas in fata.

- Noul mod de executare a cornerelor, penalty-urilor si loviturilor libere este destul de bun. Iti da o senzatie de libertate de exprimare, ca sa zic asa. In sfarsit poti sa dai o scarita la penalty altundeva decat pe centru.

- Suturile de la distanta parca nu mai intra la fel ca in 16 cand stiai deja unghurile si puterea cu care sa dai sa fie sut sigur si periculos spre poarta, cu sanse mari de gol. Dupa ce o sa treaca ceva timp, lumea o sa invete si in acest joc cam care sunt pozitiile bune.

- Despre portari nu pot sa ma pronunt, nu am vazut inca bug-uri grave, dar sunt convins ca in versiunea finala vor scoate multi peri albi. Am vazut si eu faza aceea cu un sut pe care portarul il pareaza oarecum cu antebratul, dar mingea se duce in poarta si e trecut ca autogol. Nu prea are sens, dar ma rog, nu este un capat de tara.

- PACE. Inca nu pot sa imi dau seama daca va fi iar un festival al alergarilor (nu pe banda, pentru ca acolo e clar ca nu mai merge treaba). Se fac diferente intre jucatorii agili si cei mai putini agili. Au reusit oarecum un echilibru si poti sa depasesti alti jucatori atunci cand ai momentum si vii tare din spate sau faci acel speed dribble pentru ca apoi sa "demarezi" rapid, dar jocul nu te pedepseste cand te aperi cu un fundas ca Terry, spre exemplu. (cel putin acum, pana la primul patch)

- Grafica alterneaza, cand se vede bine, cand parca sa vede cu blur. Imi arata transpiratia jucatorilor pe mufarina, si uneori se vede bine tinand cont si de iluminare. Sunt si momente cand fetele jucatorilor par foarte palide (Di Maria nu este chiar albinos, spre exemplu) si nu foarte diferite fata de anii precedenti, cu tot cu Frostbite-ul lor. Ca o nota suplimentara, nu stiu cum e pe Xbox, dar pe PS4 uneori se vede tot cu jaggies la margini si iarba nu este randata cum trebuie, are pop-inuri cand si cand.

- Au reusit si cei de la EA sa faca acele tricouri de pe jucatori sa arate chiar a tricouri si sa se miste natural si atunci cand exista miscarea jucatorului, scrisul de pe spate sa aiba acel efect normal, nu intinderea aia hidoasa din toate celelalte titluri. (poate e de la Frostbite)

- Oamenii din tribuna parca nu sunt asa spectaculosi, dar era de asteptat, ei zic in game
footage, dar de fapt e "in game engine" si ti-au luat ochii.

- The Journey nu am incercat, probabil in full game o sa incerc putin desi nu am asteptari mari de la el si probabil o sa fie doar un sezon (asa se zvoneste dupa ce au vazut oamenii lista de trofee)


Este peste 16, dar asa am zis in fiecare an despre fiecare joc, ca este peste cel din trecut. Nu sunt total convins, dar probabil ca il voi lua. De couch co-op este intotdeauna bun, ca in online iti mananca nervii asigurat. Sunt curios cat o sa dureze pana scot primul patch si strica jocul pentru ca nu pot oamenii sa fuga cu Gelatu' ca prin branza.