Salutari tuturor, si in special lui MonkY, "sufletul" acestui forum!
Am cam lipsit ceva vreme, deh, spatiul, serviciul, copilul, mi am restrins temporar acvaristica doar la RCS in doua mininano.
Acum intentionez sa reiau cresterea de gupy.
Am un bazin cu urmatoarele dimensiuni: 79cm X 35cm X 40cm (h) facut din sticla de 6, cu urmatoarea poveste:
cel care l a inchegat, l a probat ( asta e banuiala mea ) pe o suprafata care nu era perfect plana. Rezultatul: fundul crapat pe toata lungimea. In acel moment eu l am sfatuit sa inlocuiasca fundul. El a zis ca e mult prea multa munca la asta, si a mai incercat ceva: a lipit un al 2 lea fund, deasupra primului. Bineinteles, un pic mai mic, si daca nu ma insel, si mai subtire. Acest al 2 lea fund nici macar nu era din sticla dreapta, cel putin partea care se vede este "un pic incretita". Al 2 lea fund nu s a spart, contrar previziunilor mele, dar nici nu a rezolvat problema de curgere, contrar asteptarilor lui.
Si in acest moment omul a clacat si a vrut sa l faca bucati/ bucatele/ farimite.
Nu l am lasat. L am luat temporar la mine ( acvariul ) pina la calmarea proprietarului.
Dupa citeva luni i am adus aminte de el si a ramas la hotarirea ca nu vrea sa mai aiba de a face cu el vreodata.
Asa ca m am gindit sa l resuscitez eu.
Vreau sa detasez fundul dublu si sa pun unul nou.
Cine poate sa ma consilieze cu citeva sfaturi?
M ar interesa in primul rind daca exista vreun truc sa pot inlatura fundul, fara a avaria peretii? Si 2, ( in caz ca reusesc... ) daca ar fi suficient sa pun un fund din sticla de 6?
Multumesc anticipat oricui va binevoi sa mi dea o solutie!
Ape limpezi tuturor !