E usor de schimbat sistemul asta cu cani, stai linistit. Cat despre mizeria cu 5 microni, da... e ceva normal. Tocmai de aceea este recomandat sa ai intai de toate un filtru mecanic din PP (plastic), de 100 sau 75 microni. De fapt, aceluia ii zice prefiltru si ai avantajul ca nu ai nevoie sa schimbi vreodata cartusul, ci doar il speli sub jet de apa. Dupa cel de 100 sau 75, scazi la 50 microni, 20, si in final 5 (sau chiar 1 daca simti nevoia). La bloc NEAPARAT trebuie un cartus de carbon activ (pentru clor, mirosuri, etc.).

Avand aceste "trepte" (100 -> 75 -> 50 -> 20 -> 5 -> carbon) nu se va mai imbacsi atat de repede cel de 5, tot ce este grosier ramanand in filtrele dinaintea sa, si in felul acesta vei ajunge sa schimbi filtrele la 3-6 luni, in loc de 1.

Recomandarea mea, daca iti permiti, sa iei cani care au aerisitor (au un butonas in partea de sus, te scapa mai repede de aerul din instalatie) si asa cum vezi in poza de mai sus, cu robinet de scurgere. Te salveaza de o groaza de bataie de cap, baltoace prin casa si alte alea.

Cat despre Aequilibrium, voi continua cu el dupa ce reusesc sa termin la casa toate cele. El acum e "up and running", dar din pacate nu a iesit ce mi-am dorit, plus ca am pierdut multi pesti... plantele inca se chinuie sa-si revina (aproape sigur ma pasc si niste alge)...

Multumesc pentru oferta de ajutor!