@Razzosinni: Eu nu iti impart parerea. Nu poti analiza serialul doar pe baza acestui episod, nu poti spune ca face in sfarsit un pas bun, un pas inainte datorita acestui episod. Luat per total, sezonul 1 a fost nemaipomenit, insa apoi a devenit treptat o telenovela fara sfarsit, cu o actiune care nu a insemnat nimic si cu niste personaje lipsite de orice personalitate, mai putin a celor stereotipice.

Nu poti sa nu vezi in ansamblu totul, iar asta inseamna si ultimele episoade din sezonul trecut, caz in care chiar mi se pare o porcarie felul in care s-a ajuns aici. Cred ca sunt unele metode de a-ti da seama cat de buna e o poveste, o carte, un film sau un serial. Una dintre ele care mie imi sare mereu in ochi este "iar apoi". Pentru ca daca faci un rezumat la tot ce s-a intamplat pana la punctul culminant care a fost episodul 1 din sezonul 7, ai rezuma povestea ca: S-a intamplat aia, iar apoi s-a intamplat aia, apoi s-au dus acolo, apoi s-au batut cu aia, iar apoi au facut nu mai stiu ce. Nu exista justificare pentru progresul povestii si e de fapt doar o serie de evenimente sau actiuni care au avut rol de a starni ceva in telespectator. Adu-ti aminte cum au zis ca a murit Glenn, ca apoi dupa 2-3 episoade sa ne zica, haha, nu a murit. A fost o chestie inutila, s-a intamplat asta doar pentru reactie, nu pentru a impinge povestea inainte.

Asta e problema mea cu telenovela asta de serial. Povestea nu inseamna nimic, e doar o serie de lucruri care se intampla, fara urmarirea niciunui fir narativ, cu momente precum cele din acest episod nou menite doar sa ii dea acest aer de "fresh" sau "nou", fara a avea vreo structura. Repet, fa o comparatie cu Breaking Bad sau GoT, seriale destul de recente, pentru a vedea cum s-a ajuns la momentele memorabile din serial.