@ MonkY nu cred ca a incercat cineva sa compare Switch cu PS Pro sau Scorpio, mi s-a explicat mie ce inseamna 4 DDR in comparatie cu celelalte console.

acum mai e si diferenta intre ce asteptau unii oameni sa vada ( eu ) si ce a lansat Nintendo si de aici cred ca apar discutiile.
Nintendo clar traieste intr-un univers paralel dpmdv. tot hype-ul asta ca o sa vedem o consola revolutionara e BS. nu mai e o idee revolutionara de la :
TurboExpress cu TurboGrafx
jocurile de GB pe Super GameBoy
PSP care scotea pe TV imaginea
PSV cu remoteplay
asa ca nu prea vad unde se incadreaza ei cand spun ca e ceva revolutionar.
Nintendo's new president Tatsumi Kimishima stated that the NX would provide a "new way to play"
ca si avans tehnologic as ramane cu gura cascata daca ar sune ca e un PS4/XB1 portabil si sincer as face un efort pentru a lua consola dar dpdv practic nu ma atrage. sunt jocuri pe care mereu o sa aleg sa le joc pe ecran mare ( si 4K daca ar fi ), nu pe un ecran de 6-7. cati dintre voi aveti console portabile si de cate ori le-ati folosit la o intalnire intre prieteni? noi daca ne-am vedea la o bere si nu si-ar aduce nimeni consola.
Nintendo in lumea lor nu au fost atenti la ce a facut Sony cu PSV. cea mai puternica consola portabila 2 date si a fost ingropata pana la urma din lipsa de sustinere.
dar hai sa mergem pe ideea ca e "portabila". sa presupunem ca mergem in vacanta si vrei sa iti iei Switch-ul cu tine in avion. te joci X ore ( ca sa nu fim hateri ) si ajungi la destinatie unde in situatia in care nu ai luat doc-ul dupa tine ramai tot cu handheld-ul. hai sa presupunem ca Nintendo o sa iti vanda un cablu separat pentru travel dar tot ramai cu Joy Con-urile alea microscopice ca si manete. intrebarea mea e urmatoarea : nu e mai bine sa iti iei un PSTV ( remote play) si un controller si gata?

daca as avea bani mi-as lua toate consolele si in +.nu sunt hater dar hype-ul asta nu il inteleg. principiul a mai fost aplicat.
acum fiecare face cum vrea, eu nu am scris asta pentru a convinge pe X sau Y de nimic ci e doar cum vad eu lucrurile legate de NSW