Eu am de ceva ani un setup cu Philips Friends of Hue. Insa sunt genul care uraste "chitch"-urile, asa ca nu am luminite in timp ce ma joc, ma uit la film sau alte alea. Ba din contra, majoritatea le folosesc pentru "lumina de veghe" sau "moonlight". Eu am 2 x bulbs, 2 x light strips si 2 iris. Toate din aceeasi familie, desigur.

Desi sunt foarte scumpe, au fost printre putinele care erau suportate initial de centrala smart home de la Fibaro (eu acum am HC2)... si practic le pot integra in absolut orice programez pt. smart home. Desi ele sunt pe standard ZigBee, pentru ca sunt totusi in LAN, le poti conecta si cu Z-Wave... Cu alte cuvinte, poti face absolut orice iti trece prin cap (de exp. daca e miscare la poarta, pulseasca light strip-urile in rosu, daca suna cineva la usa se aprinde iris-ul... daca e temperatura prea mare in casa, palpaie led-urile din strips, and so on).

Partea frumoasa e ca exista sute de aplicatii pentru Hue. Unele din pacate sunt jalnice... dar cu cele interesante poti sa-ti faci discoteca la tine-acasa. Repet insa, daca vrei neaparat, sunt alternative mult mai ieftine. Ca idee, un simplu "starter kit" e cam 150 lire: https://www.amazon.co.uk/dp/B00ID6US0K.

Daca ai ceva intrebari si te pot ajuta, let me know.