Single post: Flashlight Fanatics Club

  1. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cred ca am uitat sa includ in tipurile de lanterne si pe cele mai "specializate". Cum ar fi cele cu "lumina neagra", verde, rosie... sau cu laser pointer. Sau cele care includ electrosocuri, spike-uri pt. atac, baston-lanterna sau mai stiu eu ce alte dracovenii. Pe mine unul ma distreaza maxim cele UV (sau blacklight). Care desi se folosesc in identificarea banilor falsi, sunt bestiale prin casa (si nu ar trebui sa lipseasca niciunuia dintre voi - eu sincer as obliga spitalele sa foloseasca asa ceva). Cand crezi ca ai curatat ceva suficient de bine (sau daca ai vreun animal de casa si vrei sa vezi pe unde a facut prostii), stingi lumina si folosesti o astfel de lanterna. Efectul e groaznic (most of the time). Fiecare fir de praf, orice mizerie, scama, urme de urina, sange, etc... iti apar in fata ochilor. Sotia s-a speriat cand a vazut efectul

    De obicei cele UV se impart in 2 categorii. Sunt cele foarte ieftine, si cele foarte scumpe. Personal nu am incercat ceva expensive (daca am inteles corect e diferenta de lungime de unda), dar cea pe care am dat vreo 6 lire si-a facut treaba. Daca regret ceva la ea este faptul ca nu e suficient de puternica (trebuie sa fie intuneric si sa te apropii foarte mult de locurile cu pricina - as spune maxim 50cm).

    Sticky thread: OFF. Offtopic fun: ON. Thanks: OFF.
    Attached Images Attached Images uv_light.jpg