Single post: Flashlight Fanatics Club

  1. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Flashlight Fanatics Club

    Bine te-am gasit cr0c0! Ai dreptate, DQG Tiny Ⅲ e draguta, dar e mai complicat cu acumulatorii la ea (deh, vrei si mica si sa intre si acumulatori normali... nu merge). Doar 1 minut pe turbo si multe alte probleme sunt cateva din motivele pt. care la mine momentan cea mai mica lanterna (si buna) ramane Olight S2. Ma tenta un Zebralight SC62, dar sincer nu stiu sa aduca cineva pe la noi asa ceva. Nitecore EC2 m-a dezamagit (maxim 320 lumeni - vad ca recent au "upgradat" la 410 lumeni). N-am testat Sunwayman C20C, care pare interesanta... Cel mai sigur insa cred ca voi merge pe un Manker E14 (vezi attachment) cu tub de extensie pentru 18650. Damn, alti bani, alta distractie (but it has COPPER on it! ).

    Btw, eu am gasit si site-ul acesta unde poti sa selectezi o groaza de lanterne dupa diverse criterii: Parametrek Flashlights.

    Legat de charger, mie nu-mi plac astea la care trebuie sa apesi pe n butoane in parte ca sa vezi ce/cat incarca pe fiecare acumulator. Si din cate vad la LiitoKala Lii-500, iti arata fiecare acumulator separat, nu? Pentru mine sunt OK cele la care vezi informatiile la toti acumulatorii in acelasi timp.

    Legat de discutiile CW vs NW, HCRI, and so on... cred ca in final e simplu: e dupa cum ii place fiecaruia, si in functie de scopul lanternei. Eu de exp. sunt fan CW (pentru necunoscatori: CW = Cool White, NW = Neutral White, WW = Warm White), dar recunosc ca in unele momente am nevoie de culori cat mai naturale, motiv pt. care am inceput sa achizitionez si ceva NW-uri. Warm-ul insa nu-l suport. Eu chiar ii spun "lumina oarba". N-o suport nici in casa, la lampi, daramite la lanterne.

    Acum sunt in cautarea unei lanterne de tip protectie/cautare (doh, caut ceva de cautare...). Adicatale ceva masiv (dar nici sa fie de jumatate de metru sau sa aiba 10Kg) la care sa tina bateriile enorm, cu o tona de floodlight si cu putere cat mai mare fara sa se diminueze din turbo in doar 2-3 minute. Minimul ar fi un Acebeam K60... cochetam cu Acebeam X60M, dar la naiba... la ce pret are, nicio sansa (pe la noi cred ca un X60M se vinde la 1500 RON, fara cei 6 acumulatori)! Iar la K60 nu imi place controlul pe "cerc", plus ca nu poti incarca direct cu acumulatorii in lanterna... Olight daca nu ma insel la modele mari (gen Olight SR95S UT) nu are decat throwere. Eh, mai cautam... E greu sa ai si buget mic si sa vrei si S.F.-uri. Poate chiar ceva de genul celei postate de JeNeI ar fi OK, dar cu putere mult mai mare. Daca aveti ceva recomandari, please let me know!
    Attached Images Attached Images manker_e14_cr.jpg