Android-ul ca Android-ul mai e cum mai e fata de iOS. Dar sincer mie imi pare rau ca s-a dus naibii concurenta. Speram ca Windows Mobile, FireFox OS... chiar si Tizen, sa ofere alternative mai bune. Mi se pare ca ne-am cam blocat in Android vs iOS. Unul fiind un sistem prea deschis si cu o fundatie deloc solida (interpretor peste framework peste compilator peste kernel) si altul e un sistem cam prea inchis dar cu o fundatie al naibii de solida (*nix).

De apreciat faptul ca Google incearca sa mai optimizeze un pic (vezi trecerea de la Dalvik la ART), dar atunci cand nu faci decat o schimbare de la un compilator la altul (JIT vs AOT - pentru necunoscatori "Just-In-Time compiler" vs "Ahead-Of-Time" compiler) fara a regandi "fundatia", minuni nu se pot intampla. Inteleg insa de ce nu face Google acest pas. Prea multe aplicatii ar trebui rescrise de la zero (astfel incat sa nu fie compilate on the fly, ci executate direct, ca pe iOS) si dupa ce ca e cel mai fragmentat OS posibil, daca ar face asta ar deveni haotic totul (gen "la tine merge aplicatia x, la mine nu".

La fel este de apreciat faptul ca iOS-ul a devenit din ce in ce mai open in ultimii ani (personal nu credeam ca o sa vad vreodata pe Apple dand voie la third party extensions, acces la propprile aplicatii sau chiar third party keyboards)... dar ma enerveaza faptul ca pt. o customizare pe placul meu, inca am nevoie de Jailbreak. Da, si eu urasc ce face Jonathan Ive in ultima vreme, iar iOS 10 (cu al sau design la notificari), mi se pare cel mai urat de pana acum. Astept cu interes de ceva timp sa vad un "dark mode" - dupa care nici nu ma va mai interesa altceva.

Cert este un singur lucru. Cu toata "deschiderea" Android-ului... de cate ori butonez unul, ba dau de "Sorry, aplication X has crashed", ba de aberatii gen "not enough space" si chiar si cu aplicatii gen Move2SD nu se poate rezolva (intrucat multe aplicatii nu pot fi mutate si link-uite decat cu root)... si cel mai enervant e ca mai toate au un slowdown in timp, de ajungi sa-ti reinstalezi totul de la zero lunar. Cand aveam Android ca main device, cam o zi pe saptamana o pierdeam incercand alte ROM-uri, kernel mai optimizat, fix-uri si tweak-uri... la iOS ma simt ca si cand mi-as fi recapatat ziua pieduta. It just works!