Single post: Flashlight Fanatics Club

  1. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    M-am jucat zilele acestea cu o lanterna frontala (sunt in cautarea uneia bune, care sa-mi inlocuiasca vechiul Led Lenser), si am fost dezamagit. E vorba despre Acebeam H20, care pe site era prezentata ca fiind cu lumina neutra de 5500K. Din pacate, ce am primit eu scrie foarte clar ca e la 4000K, adica e calda ca naiba (which i really, really hate!). Sper sa poata fi inlocuita cu varianta de 6500K... altfel va ajunge la gunoi.

    Dar cu aceasta informatie vroiam sa va stressez... ci cu problema cea mai mare a acestei lanterne. Care nu este nici constructia (well built, like usual Acebeam stuff), nici lumina (suficienta pt. lucru "de-aproape"), ci temperatura (in grade Celsius, nu grade Kelvin)! Intr-un ambiant de 24 de grade, corpul lanternei a sarit in nici 10 minute de 68 de grade Celsius! Practic m-am ars incercand sa ridic lanterna de pe birou... Desi producatorul spune ca are 'Intelligent temperature controlled light output for user safety", ori la a mea acest control de temperatura nu functioneaza, ori e setat al naibii de prost. La o lanterna mai mare, cu corp suficient de mare pentru a nu atinge zonele prea fierbinti, e de inteles. Insa Acebeam H20 e atat de mica 107mm lungime cu diametru de 28mm pe cap si 21mm pe tub), incat nu ai cum sa faci asta. Mai ales ca fiind o frontala, daca o atasezi la bentita pe cap, aproape sigur vei atinge corpul lanternei.

    Prin urmare, stati departe de asa ceva! Da, are 1000 lumeni (care oricum cad cu 20% in cateva minute), dar modul acela e de nefolosit. Sau poate fi folosit eu stiu, daca vreti sa faceti focul. Oricum, nu cred ca poate rezista mult o baterie si un circuit lucrand la asemenea temperaturi.
    Attached Images Attached Images acebeam_h20_01.jpg acebeam_h20_02.jpg acebeam_h20_overheat.jpg acebeam_h20_03.jpg