Single post: Discutii despre casti - ce cumparam, de unde, cat de bune sunt?

  1. #229 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Vin sa va recomand niste casti mega-ieftine, care se aud mai bine decat multe altele de la branduri cunoscute si care m-au surprins placut. Eram in cautarea unei perechi over-ear si inchise, pe care sa le folosesc in conditii mai dificile. Zic dificile pentru ca nu imi vine sa scot casti scumpe cand ploua, ninge, etc. Cum a nins in ultimele saptamani am zis ca la doar 140RON nu are cum sa imi para rau si am luat Superlux 669. E o firma de care nu am auzit in viata mea pana acum si am citit zeci de reviews si pareri online despre niste casti de buget. Pentru ca asta cautam, unele de care sa nu imi para rau daca se strica, le pierd, etc.

    Pe cutie scrie ca sunt profesionale, dar sa fim seriosi la banii astia, insa am fost foarte surprins de cat de flat sunt si cu joase extrem de reale. Spun reale pentru ca sunt zeci de modele de casti de toate felurile pe piata care se lauda cu joase amplificate, au denumiri gen XTRAA BASS sau EXTREME BASS si alte vrajeli de genul, iar pentru cei care cauta un sunet mai real, nu sunt deloc potrivite. Imi plac aceste Superlux pentru ca sunt construite ok, nu sunt materiale de inalta calitate, dar sunt indeajuns de bine construite incat sa para solide, sunt confortabile pentru 1h30-2h si anuleaza zgomotele exterioare foarte bine. Sunetul e clar, mai ales joasele, mediile se disting usor si doar inaltele ce au de suferit, dar sunt oricum mai ok decat cele cu denumiri de kinderi precum cele amintite mai sus. Per total sunt un bang for buck cum nu am mai intalnit de foarte mult timp. Acum treaba cu aspectul e cum mai e, dar cand esti pe bicicleta si poti sa cazi, preferi sa ai niste Superlux dinastea pe cap sau niste Bose QC35? Exact asta a fost situatia mea.

    Nu sunt cele mai confortabile sau cu cel mai extraordinar sunet, dar comparandu-le cu ce casti mi-au mai trecut prin mana, trebuie sa ma uit la casti de 4-500RON ca sa gasesc ceva similar de calitativ. Am observat trendul, mai ales in Romania, cu boxele low-end de la Edifier si Microlab (chiar si eu am o pereche dinasta), care sunt bang for buck pentru bugete reduse. Exact la fel as cataloga si aceste Superlux.

    Personal am comandat deja a doua pereche, sa o am in caz ca le pierd sau stric de la zapada/ninsoare/ploaie/cazut de pe bicicleta/etc. Voi folosi castile astea in cele mai dificile si ridicole conditii posibile. Daca va ploua si o sa am chef sa ascult muzica pe strada, pe astea le voi folosi. Va las un link mai jos de unde le-am luat, au cel mai mic pret gasit de mine in Romania si au fost seriosi: https://www.zeedoshop.ro/produs_superlux-hd-669_19666_0

    PS: La banii astia vin si cu 2 cabluri detasabile, adaptor pentru jack de 6.3mm si o husa de transport.
    Attached Images Attached Images 1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg