ca sa nu mai vorbim vorbe....

ARTICOLUL 110
(1) Guvernul îşi exercită mandatul până la data validării alegerilor parlamentare generale.
(2) Guvernul este demis la data retragerii de către Parlament a încrederii acordate sau dacă primul-ministru se află în una dintre situaţiile prevăzute la articolul 106, cu excepţia revocării, ori este în imposibilitatea de a-şi exercita atribuţiile mai mult de 45 de zile.

(3) În situaţiile prevăzute în alineatul (2) sunt aplicabile prevederile articolului 103.

(4) Guvernul al cărui mandat a încetat potrivit alineatelor (1) şi (2) îndeplineşte numai actele necesare pentru administrarea treburilor publice, până la depunerea jurământului de membrii noului Guvern.


dreptul de a guverna a fost luat prin vot. ca tu nu esti de acord cu ce legi dau ei asta e altceva. se poate protesta zilnic timp de 4 ani si fara OUG 13 ca e dreptul meu si am chef sa protestez.
totul a plecat de la OUG 13 > proteste > abrogare > prezent > viitor ???
pe premisa ta se poate protesta oricand ca nu au castigat "ai tai" alegerile.
ce ai scris mai sus cu Ministrii de la toate partidele se numeste Guvern de Uniune Nationala care, din cate stiu eu nu a fost preferat de nimeni de la Revolutie pana azi.

ba chiar Ponta asa a zis. de ce sa pericliteze imaginea membrilor PSD cu 1 an inainte de alegeri? asa au fost lasati tehnocratii 1 an si au revenit ei

---------- Post added 06-02-2017 at 22:54 ----------

BTW "ati devenit" la cine te referi?