Quote Originally Posted by raduadelin View Post
Ar fi putut face un apel catre protestatari prin intermediul presei, oricum intalnirea face to face, fiind un mare fail. Insa tocmai pe acest fail, survenit din cauza protestatarilor, poate ca s-a bazat. Vad doar reactii de genul: "Presedintele vrea, dar nu are cu cine". Iohannis, you've earned 1 point of popularity!
Atat iesirea din Piata Victoriei, cat si cea de la Cotroceni au fost facute cu scopul de a atrage electorat. Nu e un adevar general, ci doar opinia mea, clar!

@tudyniuz Nu doar mediul rural voteaza PSD-ul, drept dovada acest partid detine toate primariile capitalei. Cat despre batrani si analfabeti, ce le poti face? Sa le iei dreptul de vot? Eu cand aduc asta in discutie la o bere, sunt acuzat ca-s extremist...

Da, clar ca incearca sa-si faca image Johannis, sau putem sa o numim campanie "sub acoperire". A devenit si el constient ca anul viitor sunt alegeri, si electoratul lui, oricum subtirel (avand in vedere ca cel putin 50% dintre voturile lui au fost anti-Ponta), s-a subtiat si mai mult. Totusi, cred ca e bine ca ne este el Presedinte, nici nu vreau sa-mi imaginez ce se intampla daca era Ponta, si in plus de asta, asa in ultima clipa dar a avut cateva interventii binevenite si pe care ni le doream multi dintre noi. Din acest motiv, si mie mi-a schimbat parerea, si la urmatoarele alegeri il consider o varianta, daca nu apare cumva alta, mai buna.

Cat despre faza cu dreptul de vot, bucura-te...eu am fost facut nazist direct )

@Khufu
bine ca ti-am citit postul, ca riscam sa-l repet si eu. Ai dreptate 100%, exact asa este...si la toate astea se mai adauga si faptul, ca daca nu mergi la vot sau votezi cu ceilalti, au cei din comisii (care sunt exact din motivele enumerate de tine tot timpul de aceasi parte a baricadei) sa puna stampila in locul tau sau sa-ti mai buna o stampila pe buletinul de vot. Daca reclami la "politaiul" din sat, da din umeri si rade, ca doar are si el aranjamentele lui cu primaru', popa etc. Este incredibil de trist, dar cat se poate de real. Nici eu nu credeam ca se poate in halul asta, pana am fost in satul bunicilor sotiei (bunicii mei au fost toti din localitati mai mari) si am vazut cu ochii mei "lista rusinii" pe usa bisericii, unde erau trecute absolut toate familiile din sat si cat au donat pentru renovarea casei popii, primarul stand la crajma (may i add, crajma era a lui) cu politaiul din sat si cu popa, candidat la primaria din comuna un medic veterinar din Timisoara care isi dorea sa ajute satul si cum toti ziceau "lasa bah, ce ne trebuie nou, pana acum tot 'Fanica' a fost, de ce sa-l schimbam pe saracul"...evident ironia sortii este ca "Fanica" (nu am retinut numele exact, de aceea pun ghilimele) avea dita-mai palatul, asfaltul din sat se termina in fata casei lui, nu mai da la nimeni autorizatie ca sa-si deschida crajma, (concurenta nu e benefica pentru buzunar) etc.

Imi venea sa-mi tai venele, cand ma gandeam ca aceasi gloata ne hotareste soarta de decenii...si o va mai face mult timp de acum incoace.

@Templier
ai pus punctul pe "i"...desi as adauga, ca aceasi pensionari, sau apropiati de varsta de pensionare au si lacune in educatie, si nu inteleg ca banii lor de pensie vin de la noi, cei care muncim. Exista si exceptii, desigur, care inteleg ca doar promisiuni de mariri fara acoperire nu sunt sustenabile, dar mare lor majoritate nici nu inteleg. Ei cred ca pensia vine automat, apare din senin etc...nu inteleg de unde vin banii lor de pensie, si ca toate contributiile lor de-a lungul vietii au fost de mult cheltuite pentru a achita pensiile altora. Sistemul de pensii de la stat este un "Ponzi scheme" piramidal, care se bazeaza pe contributii tot mai multe sau mai mari de la fundul piramidei, dar din pacate din cauza modului in care a fost condusa tara in ultimii 27ani piramida s-a cam intors cu fundul in sus, si de la un anumit punct incolo va ceda cu totul.
La asta as mai adauga si ca aceste mariri de pensii si salarii la bugetari pun presiune mare pe privat, care le plateste la urma urmei, si vor duce inevitabil la cresteri de preturi (sau la importuri ieftine din asia...iar apoi toti acesti pensionari ies si urla ca a fost facuta praf tara). Sa nu mai vorbim de derapaje ale unor ministrii incompetenti care duc la cresteri fara rost a preturilor, cum a fost si cel al ministrului energiei. De fapt pensiile lor valoreaza tot atat, drept dovada ca de 20-25ani se tot maresc pensiile si salariile la bugetari si tot de mizerie si insuficiente au ramas. Dupa logica celor care pica in capcana "va dam 100lei la pensie", pana acum la cat li s-a marit trebuiau de mult sa o duca cel putin decent toti pensionarii, si totusi nu este asa...oare de ce? Noi intelegem, ei din pacate nu.

@eagle-eye
din pacate un numar extrem de mare dintre acestia inca traiesc cu frica ca cineva ii urmarest, cineva ii va turna, iese cumva la iveala si o patesc ei etc. De multe ori spunem ca ei sunt inca in evul mediu sau pe vremea comunista cu mentalitatea, dar in unele cazuri este chiar la propriu.