Gear-ul (fiecare componenta, chest, arms, staff, shield etc), din ce am vazut nu duce toate trei caracteristicele la maxim. Poti sa duci una la max total, o a doua la mediu sau peste mediu, si o a treia sub (ideal, daca stii ce vrei, in functie de cum preferi sa joci, ce tactici fol mai des cu eroul si in ce situatii ai nevoie mai mult de unele fata de altele). Inca incerc sa vad ce e exact fiecare dar deja am inceput sa favorizez revenge-ul (gain-ul si duration) ptr ca in elimination, skirmish si mai nou dominion sunt prins des la inghesuiala. In duel stats astea nu isi fac efectul din cate stiu.

Daca te uiti la clip, una din caracteristici e aproape la minim, a a doua a aproape de max si a treia undeva la 2/3 sau 3/4. Practic nu poti duce toate la max (attack, defense, regen, stamina, sprint, revenge duration etc). Practic iti specializezi eroul pe anumite chesti in defavoarea altor chestii.

Am ajuns cu Raiderul la lvl 17 (ideal o sa iau fiecare eroul la incercare, ducandu-l pe fiecare la rank 1 adica lvl 21 daca nu ma insel). Am jucat duel cu botii (curios e ca acum cand sunt lvl m mare am castigat fiecare meci. Si deja m-am deprins cu unele tactici cu el. Spinning tap (dodge stg/dr si light atack,) baga adversarul in stun, si apoi merg in gen pe combo light attack. Tendinta e sa dai heavy attack (am vazut si la altii) dar se misca incet dand timp adversarului sa se regrupeze. Heavy cand mai are putina viata (mai ales cand si tu ai putina) ca sa-i iei repede heath-ul, eventual sa-l executi. Prefer guardbreak in zone ca prapastiile , apa, pod, foc, gheizere etc ca sa scap repede de el (treaba buna in elimination, unde nu poate fi si revived). Si astept miscarea adversarului, fiind un jucator de contraatac (dodge -stun sau block/parry-light attack sau mai rar guardbreak-light ori throw + light), bine Raiderulcred ca favorizeaza asta. Zone attack e ideal cand vrei sa faci mult damage (si cand te lupti cu doi), e practic 360 cu securea aia lunga. Ce imi vine inca greu e sa schimb directia cand atac (tind sa fac combo pe o singura directie ptr ca oricat as da alta directie nu face tranzitia repede, o fi Raiderul sau tb sa dai intr-un anumit moment, oricum se face slow si rupe ritmul). Am observat ca daca ambii jucatori dau attack, primul care se misca m repede il loveste pe celalalt , nemergand blockul (ptr cel lovit) in ac situatie. Deci nu dai atac ca disperatul in timp ce te ataca unul, incerci sa blochezi si apoi gasesti o portita de contraatac. Poate doar daca ala da un heavy si tu strecori repede un light (ptr ca miscarea se face mai repede). Oricum eroii light (asasinii) sunt o bataie de cap ptr ca au lovituri rapide consecutive, la astia tb sa te bazezi pe dodge sau block si contraatac (si moderatie in lovituri si rabdare).