Salut, opinia mea este ca are sens sa-ti iei un UHD de 40 inch (indiferent de model) doar daca vei sta la un metru de el, altfel pur si simplu nu vei observa detaliile suplimentare fata de un full hd. Ba chiar s-ar putea sa percepi materialele 1080p ca fiind mai estompate, doar modelele de top (cel putin pana la generatia 2016) fiind in masura sa scaleze decent imagini full hd pe display-uri 4k. Prin urmare, daca nu-l conectezi la un PC sau n-ai alte surse 4K, este de recomnadat sa mai astepti pana-ti vei permite un model cu o diagonala mai mare si/ sau upgrade-ul la o consola ce afiseaza 4K.