Quote Originally Posted by KTM View Post
Da, stiu de problema, am citit "cateva" pagini de forum inainte de achizitie.
L-am luat ieri de la Altex, are pret bun (4499 lei). L-am intrebat pe baiatul de la vanzari, care de altfel a fost foarte amabil, daca este nou la pretul asta sau resigilat si daca am probleme pot sa-l returnez in 30 zile, mi-a raspuns foarte hotarat ca da. Nu l-am desfacut la altex, am zis ca e mare, greu, il umplem de amprente etc. Baiatul a fost de acord.
Ajuns acasa, un unboxing rapid si nervi mi-au sarit la maxim. Pe marginile si partea de sus a display-ului erau o gramada de amprente grosolane rau, chir unsuroase. Jumatate de ora mi-a trebuit sa le sterg cu o carpa de microfibra ....si inca se vad putin.
Este normal asa ceva la un TV nou ? A mai patit cineva asa ? Ma gandeam ca a fost returnat de cineva si l-au scos din nou la vanzare, dar ambalajul parea ok, totul sigilat in interior, ma refer la accesorii.
Am intrat in meniul de service si la display running time i-mi indica 210 minute de functionare, ce este adevarat, cam atat a mers la mine.
In rest, putin dezamagit, ma asteptam la mai mult...canalele SD de la RDS se vad de la rau la foarte rau, cele HD sa zicem ca sun ok, materialele 1080p de pe media player, parca ma asteptam la mai mult.
Dar PS4 Pro a fost principalul motiv de achizitie, Uncharted 4 in mod HDR este WOW, in schimb in meniu la CoD IW si MWR artefacte la greu, nu stiu daca este normal, imaginea in joc este ok.
Adevarul este ca inca nu am avut timp pentru teste sau setari mai amanuntite, eventual cine detine acet model de TV, imi poate recomanda ceva setari.
Cu cat rezolutia ecranului este mai are, cu atat canalele SD se vad mai prost. Daca vrei sa vezi bine canalele SD, poti cumpara un TV HD Ready. Televizorul este de vina, nu cei de la RDS.