Quote Originally Posted by PS4&PS3 View Post
Cu cat rezolutia ecranului este mai are, cu atat canalele SD se vad mai prost. Daca vrei sa vezi bine canalele SD, poti cumpara un TV HD Ready. Televizorul este de vina, nu cei de la RDS.
Nu e adevarat. Majoritatea TV-urilor mai destepte, au filtre destul de bune (unele chiar foarte bune) pentru SD. Ca nu poti sa faci din rahat bici, asta e altceva... Problema cea mai mare apare cel mai des datorita ratio-ului, la transformarea din 4:3 in 16:9 unele TV-uri facand o adevarata varza. Nu de putine ori insa si utilizatorul e de vina - eu am fost la cineva care tinea pe SD in Zoom mode, doar ca sa nu-i mai vada pe oameni "turtiti". Well, normal ca se vede super crappy, avand in vedere ca ti se taie cam 40% din imagine, iar cu restul incerci sa acoperi ditamai ecranul...

In alta ordine de idei... aici vorbim de TV-uri pentru console. Wii-ul de exp. (care e SD si il iau ca referinta) mie unul mi se pare ca se vede foarte OK pe orice FullHD decent.

P.S. Nici eu nu inteleg ce mai cauta TV-urile HD Ready pe piata... mai ales ca diferentele de bani sunt minore, ba chiar am vazut HD Ready-uri mai scumpe decat Full HD-uri...