Quote Originally Posted by PS4&PS3 View Post
Eu am un tv full hd de 127 cm diagonala si cand ma uit la meciurile din premier league pe eurosport 1 sd, ca pe eurosport 1 hd nu se dau aceste meciuri, se vad ingrozitor in 576i. Orice setari fac din tv, tot se vede aiurea.
Nu stiu ce model ai tu de se vede SD-ul atat de rau, dar o sa-ti dau o solutie alternativa. O sa razi de ea... dar functioneaza! Iti recomand pur si simplu sa te uiti de la distanta mai mare. Nu te poti astepta ca pe un TV cu diagonala de 127 cm, sa vezi la fel cum era pe vremuri pe TV-ul cu diagonala de 48cm, de la o distanta de 2m. Te duci la 4-5m (daca iti permite camera), si nu ve mai sesiza toate "mizeriile" din SD.

Eu unul am facut teste cu multi amici... si pe un 55" (deci 140cm diagonala), la 5m distanta de TV, e aproape imposibil sa distingi diferenta dintre 720p si 1080p (inainte cand stateam la 2.5m distanta, te lovea pur si simplu diferenta). Ba chiar si la un SD bun (cum ar fi Digi 24 de exp.) e destul de greu sa spui ca nu e HD. De fapt, nu de putine ori multi care au venit au zis ca se vede foarte bine Digi 24 la mine (fiind sigla Digi 24 HD - s-au inselat amarnic, intrucat eu sunt pe UPC iar de la ei nu primesc decat varianta SD). So... it kinda works!

P.S. Bine, asta distanta e conditionata de ideea ca nu ai "ochi de vultur" (aka 20 / 20) si sa distingi la 20m cand isi sufla tantarul mucii...

Si totusi, revenind on-topic: suntem pe thread de TV pt. consola mea. Nu cred ca vreuna din consolele de generatie actuala (PS4 Pro, Xbox One S) mai au vre-o legatura cu SD-ul... so, no worries there!