Revin cu impresii legat de noua achizitie Samsung 65KS9502.
La prima vedere TV-ul e ok. E imens si e clar un upgrade fata de fostul 55" Full HD.
L-am pus pe pozitie, momentan sta pe piciorul lui. Nu l-am montat pe perete deocamdata, fiind inca in teste. Plus ca ar trebui sa dau mobila 1m in spate pentru a avea loc de manevra sa il montez pe perete.
Am facut pentru inceput setarile din linkul de mai jos de pe avforums.com



Movie cu backlight 4 pentru seara/noapte.
Standard cu backlight 8 pentru zi.
Movie HDR cu backlight 20 pentru HDR content.

Primele 2 moduri sunt super ok. Se vad foarte bine filmele ziua/seara.

Am setat si modul Natural cu un backlight mai mare gen 15 deoarece cu toate ca in orice video serios de calibrare se incepe prin a trece pe modul Movie (cel mai acurate out of the box), parca ziua la Tv normal vrea ceva mai multa luminozitate si coluri care sa fie ceva mai stralucitoare. La prima vedere, pana te obisnuiesti probabil, modul movie pare asa cam banal fara sa iti sara in ochi.

Acum la partea de HDR cu backlight 20 apar ceva probleme. Se vede jos cand trebuie sa afiseze ceva text ceva blooming. La fel in coltul din dreapta jos, apare putin clouding.

Este diferenta mare intre KS9000 si KS9500. Acolo (KS9000) orice content ii dadeam pe orice setari de backlight etc se vedea clouding/blooming. Aici trebuie sa fac un efort pentru a-l observa cu backlight 20. Ma refer la vizionarea de filme seara.

Imi place ca daca am setare de Movie cu backlight 4, cand intru pe Netflix sau orice film 4K si detecteaza HDR, trece automat in setarea Movie cu backlight 20 si smart LED high etc.
La fel pe playstation. Cand intru in meniu am backlight 4 in movie mode de exemplu, iar cand deschid Gran Turismo Sport Beta trece in setarile de HDR.

O chestie pe care nu am inteles-o cum ar fi mai bine (banuiesc ca Game mode e ok insa la ce mai am setarea de HDR?):
Am creat acest Movie mode HDR pentru HDR content. Insa pentru un lag cat mai mic pe consola trebuie sa activez GAME mode. In acest moment nu mai am setarea de HDR movie recomandata ci acest GAME mode care nu stiu exact cat scade din calitatea imagini HDR. Scrie ca este putin afectata calitatea in setarile tv.

Partea de smart se misca impecabil. Comparat cu Samsung 48JS8500 si Samsung 55J6200.
La fel de mine se misca si KS9000.

Filmele 4k merg flawless pe WiFi banda de 5Ghz.

Astept XBox Scorpio pentru a avea si UHD player.

Atasez si cateva poze. In primele 2 de pe Eurosport se poate vedea coltul din dreapta jos cu backlight la 20.

Concluzii finale inca nu trag. Am suficient timp sa-l testez. Insa momentan sunt 90% sanse sa-l tin. Pana la urma oricarui TV ii gasesti bube/hibe. Ideea de baza este cat de tare te deranjeaza.