Am nevoie de niste sfaturi pentru achizitonarea unor boxe / unui sistem, dupa cum spune si titlul.

O scurta prezentare, detin un televizor LG 55SJ850V, care are 40W.

Doresc ceva mai puternic, pentru filme si consola (ocazional). Nu doresc 4.1 / 5.1 / 6.1 / 7.1 / etc, deoarece nu-mi plac cablurile prin casa si deasemenea nu vreau nici prin "bluetooth", de aceea am specificat in titlu doar acele modele, nu doresc "soundbar" si doresc sa le pozitionez pe podea sau pe o comoda cu inaltime de 40 cm intr-o sufragerie de 30 mp, am vazut ca unele modele au "Dolby Digital / Dolby Atmos / HDR sound (probabil doar deviza de promovare produs)". Bugetul meu ar fi undeva la 1.000 - 1.200 ron.

As aprecia daca m-ati ajuta, fara nimic constructiv de genul "de ce nu vrei 5.1 / cam mic bugetul... / etc".

Avand in vedere bugetul, ma gandesc la:
A. Care nu necesita amplificator:
1. Boxe Microlab SOLO9C, 2.0, 140W RMS - pret estimativ 1000 ron
2. Boxe 2.0 Edifier R2730DB, Bluetooth, 136W, Black - pret estimativ 950 ron
3. Set 2 boxe de raft MAGNAT Monitor Supreme 202 culoare negru - pret estimativ 500 ron

B. Care necesita amplificator:
1. Set 2 boxe de podea MAGNAT Monitor Supreme 1002 culoare negru - pret estimativ 1200 ron
2. Pereche boxe Pioneer CS-7070, Negru - pret estimativ 1050 ron

Stiu ca cele 2 categorii sunt total diferite, nu ma pricep la partea audio (boxe active, pasive, etc). Daca ar fi sa aleg categoria a B. inseamna ca trebuie sa suplimentez bugetul pentru a achizitiona un amplificator care sa aiba intrari optice / coaxiale, in acest sens astept niste pareri (ex: Marantz PM6006, Onkyo A-9010, Yamaha R-N301 / 501, Cambridge Audio Topaz SR20).

Astept pareri, din ambele categorii, deasemenea si mici explicatii.


AlexB