Baieti, nu stiu cati mai sunteti interesati de acest topic, totusi sper sa fiu de ajutor celor interesati.

Urma sa primesc o calibrare gratuita la televizorul LG 55SJ850V, dar se pare ca doar instalarea / montarea era inclusa, iar eu nu am inteles corect, drept urmare am apelat la un calibrator profesionist, dupa 5 ore de incercare de calibrare, rezultatul nu a fost cel dorit, persoana nu m-a taxat, se pare ca televizoarele LG model 2016-2017 nu se pot calibra corect, nu stiu sa va dau mai multe detalii, calibrare a inceput din modul ECO, facand din curba o linie dreapta in cele 21 de puncte, cu toate acestea culoarile nu erau tocmai cele corecte, l-a sfarsit am incercat si modurile ISF calibration Bright Room / Dark Room si se pare ca acesta erau cu acele 21 de puncte aproape drepte, deci nu recomand sa incercati calibrarea la LCD / LED LG, calibrarea facandu-se bine la un OLED.

Din ce am observat calibrarea se face in mare la proiectoare sau televizoare de top ca de exemplu Panasonic EZ1000.


AlexB