Guys. Am o "mica" problema cu Mac-ul. Dupa zbor (timp in care nu a suferit niciun soc, fiind in bagajul de mana), l-am deschis si m-am lovit de eroarea "Unapproved Caller" si nu ma lasa sa intru in OS. Dupa 2-3 restarturi fortate, a mers, dar cumva nu mergeau toate functiile. Gen nu vedeam bateria sau wi-fi-ul un bara, sau nu puteam deschide anumite aplicatii. Am tot cautat solutii, am mai dat niste restarturi si a facut la fel.

Am incercat 2 solutii din 3 gasite si nu au mers, ramanand doar la a 3a pentru cand ma intorc in tara. Solutiile gasite pana acum erau:

1. Reset si tinut Shift pana intru in safemode, timp in care se sterge cache-ul - Nu se rezolva nimic. Ba mai mult, dupa asta imi apar niste caractere dubioase in loc de text.

2. Reset si intrat in safe mode, pentru a putea sterge ce aveam in folderul /var dar nici asta nu pot, intrucat cred ca am doar viewer acces pe SSD-ul pe care am OS-ul.

Asa ca ramane doar punctul 3. Ziceau oamenii ca si-au rezolvat problema odata ce au schimbat cablul SATA si asta voi cauta cand revin in tara.

As fi incercat sa pun noul OS, High Sierra, dar nu pot deschide AppStore pentru a face update si nici nu am niciun alt calculator pe langa mine, pentru a-l pune din alta parte pe stick si sa-l instalez asa.

Teoretic, nu pierd nimic important daca fac direct asta, pentru ca toate informatiile importante sunt pe HDD-ul secundar, dar e aiurea ca nu pot folosi deloc Mac-u cat timp sunt in concediu.

PS: am verificat si toate partitiile din Disk Utility si nu au nicio problema si am incercat sa intru cu CMD+R dupa restart, dar nu reusesc sa fac nimic.

Mai aveti cumva si alte solutii ?