Quote Originally Posted by lucas22010 View Post
ok, luat ps vr. si-acum? ceva experiente, hint-uri? momentan sta ambalat pana la craciun, dar sa vedem...
am descarcat jocurile de vr de pe plus, si cele de luna asta si ala de luna trecuta (am avut o presimtire )
Cel mai bun sfat este sa va calibrati corect VR-ul si apoi sa il ajustati pe cap(sus jos-stanga dreapta) astfel incat sa vedeti clar in fata ochilor cand privitii inainte. Altfel o sa vedeti clar in partea superioara/inferioara si „in ceata” in fata si asta o sa va dea dureri de cap la propriu. .
Totodata, in VR se recomanda sa nu miscati ochii pentru a vedea in stanga sau in dreapta ci sa miscati tot capul. Astfel nu ametiti asa repede (din acest motiv este important sa calibrati imaginea ).
Un alt sfat este sa nu jucati foarte mult la inceput in VR. Reprize de cate 5 - 10 -15 minute sunt suficiente, apoi pauza. Asa va acomodati cel mai repede. Cu exercitii d-astea am ajuns sa pot juca si 40 minute - 1 ora in VR fara sa am vreo problema. (cel mai rau mi se face cand joc Robinson - The Journey- pt ca are o miscare foarte ciudata personajul, sau cand merg cu spatele (ies dintr-un sant) in Dirt VR. ) . Pentru o experienta apropiata de realitate va recomand sa folositi un volan cu FFB in jocurile cu masini

Jocuri sunt foarte multe - dar recomand Resident Evil 7 Biohazard, Gran Turismo Sport (chiar daca are doar o parte de VR) StarbloodArena - un fel de overwatch cu nave, aveti si pe Ps.Store doua demo disc-uri (puteti incerca si noul joc Moss - care apare la anul si care are un control inovator din punctul meu de vedere).