Quote Originally Posted by Razzosinni View Post

5/10[/B]

Pentru mine, filmul asta a fost dezamagirea anului. In ceea ce priveste aceste asa-numite "comicbook movies", incepand cu Logan si pana la Ragnarok inclusiv, totul a fost bun, respectiv foarte bun. Ce e si mai revoltator e ca nici macar nu e un film prost. Nu, e un film mediocru. Ori la asa ceva nu te astepti de la un film cu cel mai celebru team-up de super-eroi din istorie, care pe deasupra a costat si 300 de milioane de dolari.

Mi-ar fi greu sa ma leg de CGI (lucru de care multi s-au plans), in principiu din cauza faptului ca 3D-ul e o experienta la fel de odioasa ca intotdeauna. E greu sa critici aspecte vizuale la un film pe care il vezi intr-un cinematograf, cu niste ochelari care intuneca excesiv imaginea. Problema e ca filmul se grabeste sa introduca personaje care nu au beneficiat de niciun fel de prezentare in filmele anterioare. Fara sa dau prea mari spoilere, apar din neant 3 personaje despre care the general audience nu stie nimic si care totusi parca pretind sa fie luate in serios, cu backstory-ul lor prezentat cat se poate de succint. Villain-ul e generic, unidimensional si in anumite momente, penibil de-a dreptul. Filmul mai are are vreo-doua trei hibe pe care nu vreau sa le expun aici, din cauza spoilerelor. Iar cea mai tampita decizie posibila, venind de la mai-marii WB, e ca filmul sa aiba 121 de minute, ca sa poata rula de mai multe ori intr-o zi la cinema. Timpul e mai mult decat insuficient, iar dupa ce vezi filmul, e clar cat de mult a fost sectionat. Dar, hei, peste vreo 4 luni iese si pe BluRay, o sa avem din nou o varianta Extended de 3h.

In ceea ce priveste partile bune ale filmului, punctul forte e clar cast-ul. Interactiunea dintre personaje e excelenta, iar in afara de Cyborg, toti au fost foarte buni. Ben Affleck e foarte bun ca Batman, e actorul care mi se pare ca se potriveste cel mai bine de pana acum, mai ales din moment ce are si fizicul ala mult mai bulky decat Bale sau Keaton si seamana foarte tare cu comic-urile. Gal Gadot excelenta, la fel ca in WW, face o treaba de milioane si i se potriveste rolul asta ca o manusa. Pacat ca au gasit de cuviinta baietii sa faca niste cadre in care punctul central e fundul ei. Mi se par stupide astfel de scene (numeroase in acest film) si nu prea au sens. Ezra Miller a fost o surpriza foarte placuta, iar de Jason Momoa, ce sa mai zic? Imi place enorm de mult adaptarea aceasta pentru DCEU, Aquaman arata complet neinteresant in comic-uri, dupa parerea mea. Merita mentionat si J.K. Simmons, e foarte bun ca Gordon. Mi-a placut mult si umorul, ma bucur ca s-au indepartat usor de abordari nejustificat de serioase. BvS e absolut deprimant, e genul de film care te face sa plangi, iar asta nu datorita momentelor emotionante. E pur si simplu disturbing.

Concluzie - nu stiu exact ce se intampla cu DCEU de acum inainte. E cu siguranta un lucru bun ca a plecat Snyder, dar nu stiu daca asta se va traduce neaparat intr-o calitate sporita a urmatoarelor filme. Mi se pare ca WB face tot ce ii sta in putinta sa transforme franciza asta intr-un veritabil rival al MCU, dar atata timp cat grabesc lucrurile, lasa regizori care au avut rezultate mediocre (Man Of Steel) / foarte slabe (BvS) sa se ocupe de titluri extrem de importante in continuare, iau decizii legate de run-time-ul filmului dupa ce acesta a fost filmat (decizii evident ghidate de lacomie) si altele asemenea, nu cred ca vor reusi. Filmul asta nu e nici jumatate din ce a fost primul Avengers. Succesul de care se bucura MCU acum e rezultatul a nenumarati factori de care WB nu pare sa tina cont si stiu ca ii doare sa vada ca un film cu Thor, care inainte de MCU era absolut nimeni in afara comic-urilor, rupe box office-u', in timp ce filmul lor, cu personaje de un cu totul alt calibru, se zbate sa atinga niste asteptari ridicole raportat la ceea ce ofera.
Cel mai amuzat review din tot topicul, multumesc Razzosinni pentru aceasta insiruire de nonsensuri, made my day!