freddie91 :

1) Eu nu pot cataloga ca "glimpse sublim" video-urile alea de cate 30 de secunde din BvS. Ala ti se pare tie un mod bun de prezentare a "3 dintre fondatorii JL si cele mai vechi caractere create pentru comics"? Mie nu, niste filmulete blurate pe care exista niste simboluri nu inseamna nimic pentru 90% dintre aia care merg sa vada filmul. Pentru mine inseamna, probabil ca pentru tine, pentru altii care mai citesc comic-uri, iar noi insumam cam maxim 10% dintre aia care au platit bilet. Vad ca ai mentionat cameo-ul lui Flash din Suicide Squad. Ai uitat de cel din BvS. Un alt moment genial, de altfel.
2) Multumesc de recomandare.
3) Singura problema e ca BvS trebuie sa se ocupe de mult mai putine personaje decat JL. Daca asta a fost solutia pentru criticile impotriva BvS, sa taie vreo 20-30% din JL in varianta din cinema... no comment.
4) Pentru mine au fost suficiente alea cateva minute in care a aparut J.K. Simmons, respectiv putinele schimburi de replici. In aceeasi maniera, am stiut din trailer ca Flash o sa imi placa. In unele situatii, nu am nevoie de zeci de minute ca sa imi dau seama daca un personaj e OK sau nu.
5) Nu stiu neaparat daca il copiaza, tind sa cred ca Joss Whedon e responsabil pentru majoritatea glumelor si momentelor "comice" din film. Am vazut ce a facut si in filmele Avengers. Pentru mine, umorul a functionat din cauza faptului ca sunt aproape convins ca filmul asta ar fi avut un ton mult mai dark, dar o executie la fel de proasta ca in BvS daca ar fi fost 100% un produs Snyder. Nu vreau un alt moment Martha. Nu vreau sa vad tot felu' de incercari de momente epice. Nici mie nu mi-au placut toate glumele din JL, iar in MCU unele glume sunt chiar tampite. Sunt perfect de acord, e buna aceasta diferenta de ton intre DC si Marvel, uita-te cat de bune au putut fi filmele lui Nolan. Dar nu cand e Snyder la butoane. Imi pare foarte rau pentru tragedia prin care a trecut, nici nu vreau sa imi imaginez cat ii poate fi de greu. Independent total de acest aspect, raportandu-ma strict la DCEU, consider ca dupa receptia acestor 3 filme, trebuie sa primeasca si alti oameni, poate mai potriviti, alte sanse.
6) Mie personal nu mi-a placut niciodata Snyder, am vazut si filmele despre care vorbesti, am citit si comic-urile... Ma rog, asta e o chestie de gusturi, e tot ce pot sa spun aici.

Ma limitez la ce am scris mai sus, e al doilea moment de "nerd-out" pe care il am pe pagina asta, vad ca deja crede lumea ca sunt dezaxat. Mai putin colegul caruia ii raspund, care crede ca ma las influentat de mass-media si ca nu imi formulez propriile opinii. Asta chiar daca nu am nevoie de mai mult de 2 minute sa intru pe Facebook, Reddit si sa ii gasesc toate contra-argumentele in 100 de alte locuri.