Urmatoarele luni sunt cruciale pentru democratia din Romania. Nu stiu ce sa zic despre vot, candva abordam similar acest proces.. dar vezi tu Espiritus, problema de fond este educatia precara.

O sa incerc sa fiu scurt, dar nu cred ca o sa-mi iasa. Nu a fost in interesului niciunui guvern neo-comunist, de dupa Revolutie, sa educe oamenii. Nu i-a vrut nimeni destepti, si nici desteptati cu adevarat. Doar prosti infometati. Masa de manevra electorala.
Daca in comunism, de exemplu, analfabetismul se voia disparut, asta se intampla doar pentru ca poporul sa poata citi/intelege propaganda, dupa revolutie s-au prins baietii ca daca invatam prea mult ne si trezim, avem pretentii, libertate de exprimare, contestam..
Stiau insa ca o sa vina momentul ala cand va trebui "inchisa gura". Probabil acum. Sau probabil au zis ca in democratie lumea este mult prea amortita si "ocupata" incat sa-si mai bata capul in mod real cu chestii de natura politica sau civica.

Revenind, amaratii aia care voteaza cum voteaza, nu stiu cat de vinovati sunt.. nu i-a educat nimeni, nu au fost integrati intr-un sistem democratic, nu a existat o reprofilare/re-educare profesionala. Pentru prea multi dintre ei nu cred ca mai exista vreo sansa, sincer.
Cand stai prea mult degeaba, si iti ia atata pauza creierul, cam nasol. Sunt oameni care au iesit la pensie in anii '90.. la 40 si ceva de ani. Acum au spre 60. Ce asteptari sa mai ai cand nu ai un scop, un job, responsabilitati fata de societate. Ba ai fost si foarte indoctrinat si tot ce-ai cunoscut in democratie a fost deziluzie sau ai tot asteptat un "tatuc" care n-a mai venit, sau ma rog, il tot cauti, cand in unul, cand in altul. Tot ce ai sunt niste reminescente si o fosta perioada de glorie cand aveai un tel (chiar daca faceai un singur lucru, tu si cu alte sute de oameni, care ati fi putut fi inlocuiti printr-o simpla masinarie sau o politica economica cu rost).
Din perioada aia au mai scapat.. cativa. Au mai facut si copii (golani d-astia sau neispraviti protestatari care sunt trimisi la munca.. dupa 10 ore de munca). Dar majoritatea sunt pierduti pentru timpurile noastre si cumva, pentru istorie. Este trist. Eu am incercat sa port discutii si sa fiu rezonabil cu astfel de oameni. Am ajuns sa reduc aproape de fiecare data la "cine imi da", "dar asta ce-a facut pentru mine", "mi-a marit pensia!". Nu mai spun ca daca ar accepta vreodata ca sistemul in care au trait a fost gresit, ar insemna sa se dezica/renege propria existenta. Toate astea in stransa legatura cu saracia. Momentan societatea asta traieste destul de mult in jurul burdihanului si nu a principiului.
Concluzionand, importante este ca lumea sa fie educata si sa aiba ocupatie. Atunci vom avea si o democratie onesta in urma unui vot principial, si nu "de subzistenta".

E posibil sa mai fie nevoie de 2 generatii PoisonRemedy.. dar ce vad eu acum, nu prea imi pare a 2 generatii. Exista o patura de mijloc din ce in ce mai vocala, cumva si de nevoie.. oameni care si-au inceput sau isi incep acum o familie, si-au luat o casa, au copii.. construite pe propriile forte. Si toate datorate in parte unei educatii (de multe ori si autodidacti dar asta e alta discutie). Populatie activa 25-45 ani. Cu astia au o problema nenorocitii astia nesimtiti. Curand s-ar putea sa aiba o problema si cu studentii. Ironie pe de-o parte.. ciclicitate pe de alta parte.
Acum este momentul, sa ne bage bocancul in gura. Ca doar asa stiu ei. Nu stiu altceva. La fel de odihnite sunt si ale lor minti, precum cele ale votantilor proprii. Ma mir ca au gasit pe cineva sa le scrie cumva.. acele legi. Limbaj juridic nu au. Il stapanesc foarte bine pe cel de mahala. La asta au redus politica si administratia. Urmeaza Justitia. Apoi serviciile. Apoi Uniunea Europeana. Apoi.. probabil noi. Democratia nu va mai fi existat oricum in acel moment.

In sfarsit, in alta ordine de idei, am fost la protest si azi, de data aceasta cu masina "in lantul din jurul Palatului Parlamentului".. aproape mi-am omorat claxonul.. pacat ca nu a fost si mai multa lume. Am fost filmat cu insistenta eu si alte cateva sute de soferi. Astept amenda. E ok, ban platit cu placere pentru Romania.