Las aici si parerea mea, este posibil sa nu fie de la asta dar merita sa incerci. Daca s-a discutat deja scuze.

Datele problemei: Xbox One/PS4 + router Kaon AR*something de la RDS cu abonament Fiberlink 1000.

Am avut o problema similara la Xbox One, cat si la PS4 in 2017 in perioada cu ME Andromeda.
Am jucat MP fara probleme si peste noapte nu a mai mers nimic. NIMIC. Fifa 17, Mass Effect, Battlefield 1, nimic, aveam internet si eram conectat la PSN si la Xbox Live dar nu se mai conecta in nici un joc la nici un server de online nici Xbox-ul nici PS4.
Cum imi dadeam la console net din telefon prin hotspot cum se rezolva problema, mergea tot.

Dupa ce-am trecut prin chinurile mortii ca si tine, am facut setari peste setari din router am dat drumul la porturi etc nimic, nici un rezultat.
In cele din urma i-am intrebat pe cei de la RDS daca au facut vreun update la soft-ul routerului si mi-au spus ca da, coincidenta, in noaptea respectiva cand a picat totul.
In momentul in care am facut downgrade la versiunea de soft de la router s-a rezolvat tot. Din momentul ala i-am rugat in mod expres sa nu mai umble, sa imi lase versiunea aia grobiana care vine instalata default pe router si nu am mai avut niciodata probleme.

Concluzia, sunt anumite versiuni de soft la aceste routere default de la RDS care incurca ceva, cumva la conectivitatea consolelor. Nu ma pricep mai mult ca sa intru in detalii de networking dar 200% la mine asta a fost cauza.
Am tot zis ca-l schimb dar sunt comod si daca nu am mai avut probleme l-am lasat in pace.
Bafta!