Imi pare rau s-o spun, dar suntem o tara terminata din toate punctele de vedere.

Ce am fost inainte de 90 si ce am ajuns acum? Am o puternica impresie ca nimic nu ne mai apartine in tara asta, locuim “in chirie” in propria tara.

Principalii vinovati nu sunt cei care ne conduc, principalii vinovati suntem NOI pentru ca asistam pasiv la tot ce se intampla, suntem simpli privitori la toate marsaviile “mai marilor”, suntem niste oi.

Nu ma ma mira asta pentru ca asa suntem construiti genetic. In toata istoria noastra am fost niste sclavi. “Capul plecat sabia nu-l taie” va suna cunoscut? Sa nu ma luati cu cartile de istorie... istoria a fost denaturata, umflata samd. Nu ma credeti, cautati documentare alternativa.

Revenind la “actualitate”, “Partidul te vrea prost” va suna cunoscut? De ce nu se mai pune accent pe educatie? De ce traim intre atatia analfabeti, oameni care nu pot gandi singuri alternative si sunt manati de instinctul de turma? Pentru ca prostii pot fi foarte usor manipulati dragilor, o tactica aplicata cu succes pe plaiurile mioritice dovada fiind si marea masa de oi care se bucura si slavesc partidul pentru 1 leu in plus la pensii si salarii neluand in calcul ca odata cu cresterile de pensii si salarii cresc si preturile, taxele... etc.

Este de noaptea mintii cum nu poti vedea asta... nu-mi vine sa cred cand ii aud pe la TV :” da domne, au facut! Au marit pensii si salarii”. Da cum ramane idiotule cu pretul la energie electrica, la gaze, la pridusele de baza, la ala te-ai uitat?!

Discutam pe forumuri, discutam la un gratar, discutam la o bere in fata blocului. Multi suntem constienti ca ceva trebuie facut insa, nimeri n-are tupeul sa o faca.

Dar oare nu este cam tarziu? Au furat, ne-au indatorat in asa hal incat generatii de acum incolo vor plati “haraciul”, nu stiu daca vom mai ajunge vreodata pe 0.

Este nevoie de o revolutie, nu ca cea din 89, aia nu a fost revolutie , aia a fost lovitura de stat.

Am ajuns sa-l regretam pe Ceausescu, a dracu democratie, al dracu progres...

Ps: sunt apolitic, pentru mine toti sunt niste hoti ordinari.


Sent from my iPhone using Tapatalk