Important este ce se intampla in urmatorii 2-3 ani si ce facem la vot. Pentru ca in acest ritm, cu acest PSD-ALDE, iesim si din UE Si-atunci inertia de care vorbim, s-ar cam putea duce. Si tot ce am construit in acesti 10 ani, la care facem referire, va fi disparut.

Fara UE = fara reguli, restrictii.. Trai pe vatrai, ca in anii '90, inceput de ani 2000. Sa ne gandim putin, la cei care sunt acum la guvernare, cand si cum s-au format politic, si ce stiu sa faca..

Este nevoie sa cascam ochii cand mergem la vot si sa nu mai tratam cu superficialitate, indolenta sau fatalism.
E timpul sa ne mobilizam, sa facem ceva, si sa punem mana pe treaba. Suntem multi din generatiile noastre care s-au implicat deja civic, chiar si politic, trecuti deja de faza "ba n-am cu cine sa votez, toti sunt nenorociti". Suna cumva peiorativ, dar e cam fumata deja.. clar avem cu cine. Treaba este sa mai ramana ceva pana atunci.. din stat, institutii..

LE: cat s-a postat de cand m-am apucat sa scriu.. a fost necesar ceva editing, eu tot incerc sa o scot din zona "personala" nu iese! sau scriu prea greu