Practic scopul este sa distrugi toate acele "plague hearts" de pe harta ta, nu le-am numarat dar am impresia ca sunt cam 10 la numar dupa care in functie de ce lider ai (sheriff, warlord, builder sau trader) mai faci cateva questuri care nu dureaza toate la un loc mai mult de 30-60min.
DE RETINUT: inainte de ultimul quest vei fi anuntat ca dupa terminarea lui nu vei mai putea intra niciodata in acea salvare!, dupa ce termini ultimul quest vei avea un cinematic scurt dupa care jocul se va incheia si vei obtine acea "mostenire"/legacy, practic vei putea incepe o salvare noua cu oameni din fostul tau grup.
Daca alegi sa incepi o salvare cu membri din fostul grup (vei putea sa faci asta, iti vei putea lua pana la 3 membri) vei reincepe un nou joc cu 3 supravietuitori, probabil pe o harta noua cu resursele de la 0 dar vei mosteni acele "influence points" iar dupa ce iti vei lua prima casa/baza in joc vei mai primi alte 4000 de influence points, eu de exemplu am jucat putin din noul joc si am deja 8000 de influence points.

Din fosta comunitate vei putea lua oameni in alte comunitati o singura data, de exemplu daca tu in fosta comunitate aveai 5 oameni si ai luat deja 3, daca vei sa mai creezi o alta comunitate ii vei avea disponibili doar pe ceilalti 2 ramasi.
Sper ca am fost cat de cat usor de inteles

---------- Post added 03-07-2018 at 17:51 ----------

Nu trebuie neaparat sa schimbi harta, eu am terminat jocul pe o singura harta, ideea e sa distrugi acele "plague hearts" de pe harta pe care te afli in acel moment iar in acelasi timp sa aduni resurse ca sa nu "mori de foame"
Eu am terminat jocul cu o baza la care aveam cerinta 6 oameni si vreo 2000 de influence points, e de preferat sa iti iei cea mai buna baza dar poti termina jocul si fara ea.
Am impresia ca daca incepi o "comunitate" noua si dai "skip" la tutorial nu-ti poti alege harta la inceput, cred ca pur si simplu e "random", cred ca singurul mod in care iti poti alege harta inca de la inceput este sa joci tutorialul iar aproape de finalul lui (pana sa urci in masina) cineva te va intreba unde vrei sa mergi, iar atunci iti vei alege harta.