Quote Originally Posted by Otman View Post
Prietene, daca urmatorul joc al lui Miyazaki era DS4 VR (virtual reality).....sa zicem.....nu ma interesa.

Eu ca fan al genului si toti ceilalti, iubim reteta pe care ne-a dat-o pana acuma.

Acuma daca te uiti cat de tare se strofoaca Activision sa intreaca EA la capitolul "noi suntem cei mai naspa pt consumator" e firesc si normal ca lumea sa zica "hopa".


Ai scris mai sus

Nu stiu de ce s-au dus Fromsoftware la Activision, singurul motiv la care ma pot gandii e $$$

Ce ai scris tu mai sus e gresit.
In primul rand, nu exista gameri normali la cap, care sa-si doreasca DLC sau microtranzactii intr-un joc cu pret intreg. NU EXISTA!!!
Cine vrea un joc taiat in bucati si vandut de 3 ori??? Ridicati mana...
Cine vrea dupa ce a platit 60$ sa vada numa cutiute si margele??? Careva de aici?
Daca jocul are 3 DLC-uri, ti-ar placea sa nu poti juca pvp daca nu le ai pe toate 3??? Sau sa nu il poti cumpara pe al treilea daca nu le ai deja pe primele doua??? Vezi ce face Activision cu Destiny.

In al doilea rand, 99% din cazuri daca nu 100%, nu developeru vine cu mizeriile, ci publisheru.
Asa ca daca jocul are microtranzactii, astea nu sunt rezultatul inovatiei creatoare a lui Miyazaki, ci e rezultatul lacomiei lui Activision.

Deci, daca jocul nu are microtranzactii, eu il cumpar, cu preorder.
Daca are, pentru mine nu exista.
Joc Nioh 2, mai joc odata sau de 10 ori Bloodborne, chiar daca am platina la el.....si intre timp sper ca vine Sony cu Bloodborne 2.

BTW faptul ca nu are elemente RPG e un minus imens pt mine, dar la gameplay arata bine.
Hai sa o luam pas cu pas.

1. eu ca fan al jocurilor de actiune pre-Souls, ma bucur enorm sa stiu ca From Soft mai incearca altceva si nu s-au plafonat pe o reteta invechita.
2. daca imi citeai postarile anterioare cu mai multa atentie iti dadeai seama de ce lucreaza From cu Activision. Au facut-o cu mult inainte sa fie Namco Bandai distribuitor. Ce faci tu, neavand informatii concrete, e sa-ti dai cu presupusu ca e pt $$$. Gandi se scrie cu un i.
3. nu esti numai tu pe planeta asta. Crede-ma ca exista f.multi gameri care vor nu numai dlc, dar si microtranzactii si toate briz-brizurile posibile. Ca sunt normali sau nu la cap, asta e o chestie de perspectiva, dar nu m-as arunca sa zic ca nu sunt doar ca eu am alta parere.
4. la cele deduse de tine, rezultatul e lacomia Activision daca se presupune ca jocul are microtranzactii, dar acum vin si te intreb.
Daca are, ce? Nu poti sa joci ca stii tu ca sunt acolo? Nu le cumpara, big deal.
Sa refuzi un lucru doar ca nu e 100% imaculat din punctul TAU de vedere mi se pare aberant. Adica jocul poate sa fie A+, 10/10 si toti gamerii sa se ude pe forumuri si sa fie cea mai tare chestie din ultimii ani de zile dar daca are microtranzactii nu il iei din "principiu".
Refuz sa clasific din nou atitudinea asta, dar genul asta de boicot miroase a...

Faptul ca nu are elemente RPG e un mare plus pt mine pt ca mi s-a acrit ca toate jocurile sa le includa ca un element de a tine jucatorul preocupat si de a "bloca" progresul in joc. Ma rog, e o chestie de gust, iar de gustibus non est disputandum.