Single post: Flashlight Fanatics Club

  1. #46 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Intrucat nu am mai postat de ceva timp pe-aici... am zis sa reimprospatez atmosfera cu 2 noi entry-uri in colectia mea.

    Incepem cu MecArmy PT16. Care impresioneaza prin faptul ca duce 1000 de lumeni intr-un format atat de mic. Foloseste pentru asta 3 LED-uri Cree XP-G2, si datorita opticii (de tip TIR), este automat o lanterna mai mult de flood (upto 140m) decat de distanta lunga. Fiind asa mica, va trebui sa va folositi de acumulatori sau baterii tip 16340 sau CR123A (RCR123A in cazul acumulatorilor).

    Build quality-ul este de nota 10, asa cum suntem obisnuiti la MecArmy. Are lumina rece (cum imi place mie) si un mod extrem de bine gandit de lucru. Practic din Off ai acces la toate modurile (click pentru moonlight, dublu click pt. turbo, triplu click pt. strobe), ceea ce mi se pare genial. La distanta foarte mica spill-ul nu este foarte reusit (apar mici "artefacte"), insa de la 50cm incolo, totul este un "wall of light" - nu poti vedea un hotspot oricat l-ai cauta.

    Are si incarcator integrat via microUSB, dar personal nu sunt incantat de ideea de a trebui sa desfaci capul lanternei pentru a ajunge la mufa. Acest lucru insa ii confera un mare avantaj. Si anume, are rating IPX-8!

    O recomand cu placere, desi e cam greu de gasit in Romania. Daca doriti sa aveti ceva mai mult runtime, va recomand varianta PT18, care foloseste 18650, dar automat va fi si mai mare. In rest, totul este identic.
    Attached Images Attached Images mecarmy_pt16_img_8471.jpg mecarmy_pt16_img_8472.jpg mecarmy_pt16_img_8473.jpg mecarmy_pt16_img_8474.jpg mecarmy_pt16_img_8475.jpg mecarmy_pt16_img_8476.jpg mecarmy_pt16_img_8477.jpg mecarmy_pt16_img_8478.jpg mecarmy_pt16_img_8479.jpg